skip to Main Content
Winix ile okulda da temiz havayı yakalamak

Winix ile Çocuklarınız Rahat Nefes Alsın

Yarıyıl tatili bitmek üzere, yeni bir döneme hazırlanmaya başladık. Her ebeveyn çocuğunun eğitimini alırken güvende olduğundan emin olmak ister. Peki ya çocuğunuz bütün gün kirli hava soluyorsa, üstelik eğitim alırken bile? Örneğin astım, bir çocuğun hayatını fiziksel, duygusal ve akademik yönlerden alt üst eder. Türkiye’de okul yaş grubu çocuklarda astım sıklığı %15.8 olarak belirlenmiştir (1). Yine bahar aylarında çocuklarda alerjik rinit görülme oranı ise %2.9 ile %39.9 arasındadır. Özellikle astım her yıl okullardaki devamsızlığın ve kötüye giden okul performansının önde gelen sebeplerden biri.

Çocuklarda görülen astım ve alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında sınıf içi hava kalitesinin önemli bir yeri var. Türkiye’de bir öğrenci ortalama 6-7 saatini okulda geçiriyor. Günlerinin çoğunu okulda geçiren bir çocuğu düşündüğümüzde, hava kalitesinin önemi de artıyor. Hava temizleme sistemleri, çocuklarımızı kirli havanın zararlı etkilerinden korur.  Hava kirleticiler genellikle öksürdüğümüzde, hapşırdığımızda, konuştuğumuzda ve nefes aldığımızda damlacıklar yoluyla yayılır. Bu damlacıklar ya hızla buharlaşır ya da havada asılı kalır. Küçük yapıları nedeniyle, bu küçük parçacıkları yakalamak için uygun filtreleme gereklidir. Hava akışını artıran ve kirleticileri filtreleyen hava temizleme cihazları, okul gibi kapalı alanlar için de etkili bir çözüm yöntemdir.

Kötü Hava Astımı Tetikler Mi?

Kötü iç hava kalitesi, sağlığımız üzerinde kısa ve uzun vadeli etkilere sahiptir ve önceden var olan sağlık koşullarımızı kötüleştirebilir. Aslında EPA, iç mekan hava kalitesinin dış mekan havasından beş kat daha kötü olduğunu söylüyor. Bu da demek oluyor ki kirli sınıf havası çocuklarımızda astım hastalığını ve astım ataklarını tetikleyebilir. Doğru hava temizleyicide hangi özellikleri arayacağınızın farkında olmalısınız. Hava temizleyiciler farklı büyüklükteki alanlara farklı oranlarda etki eder. Bu yüzden önce oda büyüklüğünü bilmeniz önemlidir. Bir başka gözetmeniz gereken özellik ise cihazın m3/saat başına dağıttığı temiz hava oranıdır. Bu oran CADR sertifikasıyla tescillenmelidir. Tabi ki bütün bunların arasında, HEPA olarak da bilinen yüksek verimli partikül hava filtresi özelliğini de kontrol etmelisiniz.

Winix Çocuklarınızın Yanında

Tüm Winix hava temizleyicileri, True HEPA filtreleme sisteminin yanı sıra CADR (Temiz Hava Dağıtım Oranı) sertifikasına sahiptir. Aynı zamanda Avrupa Alerji Araştırma Merkezi – ECARF tarafından “Alerji Dostu” sertifikalıdır.

True HEPA filtresi, boyutu 0,003 mikrona kadar olan havadaki kirleticilerin %99,99’unu* yakalar. Bu, 0,3 mikrona kadar kirleticilerin %99,97’sini yakalayan endüstri ortalamasını geçmektedir. Winix Zero Pro 120 m2, Winix Zero 99 m2, Winix Zero S ise 100 m2 etki alanıyla sınıf ortamında kullanılmaya uygun ve iddialı ürünlerdir.

Winix, çocuklarınız için daha güvenli bir öğrenme alanı sağlayarak, çeşitli oda boyutları için etkili bir hava kalitesi sunar. Yeni dönemde Winix ile siz de çocuklarınızın temiz hava soluduğundan emin olun!

*0,003 mikron kadar küçük cansız parçacıklar üzerinde yapılan bağımsız laboratuvar testlerine dayanmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Back To Top
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x