skip to Main Content

UV-C Işıklı Hava Temizleyicilerin Dezavantajları

  • Virüsleri Öldürmek için Yetersiz Süre

UV-C ışığın ortalama bir hava temizleyicide virüsleri etkisiz hale getirmek için ihtiyaç duyduğu süre 12 saniyedir. Halbuki hava temizleyiciye giren hava 0,35 saniyede dışarı çıkar.

Dolayısı ile virüsler yeteri kadar UV-C ışığına maruz kalmadığı için virüs dezenfeksiyon işlemi başarılı olmaz.

Hesaplama şu şekildedir:

Japon Bilim adamlarının yaptığı bu çalışmaya göre SARS-CoV-2 virüsü öldürmek için gerekli olan doz; 75mJ/cm2

Piyasadaki ortalama UV-C lambalı hava temizleyicilerin, ortalama UV ışık gücü 6W’tır.

UV-C ışık kaynağı, hava temizleyicilerin içerisinden geçen havanın orta noktasına 10 cm mesafede olduğunu baz aldığımızda pratikteki güç yoğunluğu 6mw/cm

Virüsleri öldürebilmek için gerekli olan doz 75mJ/cm2’a ulaşabilmek için 12,5 saniyelik kesintisiz UV-C ışik uygulanmasına ihtiyaç vardır. Halbuki bir çok UV-C lambalı hava temizleyicide hava sadece 0,35 saniyede girip çıkış yapar.

  • Kirli UV lambaları, etkililiğini hızla kaybeder

UV ışıkları tozlanırsa, UV ampulün ışık yayması üzerinde olumsuz etkisi olur.

Bu, UV ışıklı hava temizleyicilerin ya verimliliklerini hızla kaybedecekleri ya da düzenli olarak temizlenmesi gerekeceği anlamına gelir.

UV-C lambalı hava temizleyici kullanıcılarının, cihazlarının demonte edip UV-C ışık kaynağını temizlemeleri pratikte çok olası bir durum değildir. Ayrıca UV-C ışığın ömrü dolunca yine değişim yapılması gerekecektir.

  • UV-C Işığı Tehlikelidir

UV-C en zararlı UV ışığı türüdür. Vücudunuzun yakınına neden daha fazla zarar verebilecek bir şey koyasınız? UV ışığı hava temizleyicinin içinde kapatılmış olsa bile, yine de dışarı sızabilir. COVID-19 koronavirüsü yok ettiğini iddia eden UV-C lambalı temizleyici üreticilerinden, UV-C ışığının dışarı sızdığını kabul edenler bulunuyor.

Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x