skip to Main Content
Türkiye'de birçok şehirde hava kirliliği sorunu var.

Türkiye kirli hava soluyor – 2018 Hava Kirliliği Raporu

Türkiye’de 60 milyon kişi yılın yaklaşık üçte ikisinde ulusal sınır değerlerinin üstünde kirli hava soluyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana Türkiye’nin en kirli illeri arasında yer alırken, Artvin, Ardahan, Giresun–Gemilerçekeği, Rize-Ardeşen ve Tunceli hava kirliliği daha az yaşandığı bölgeler oldu.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu tarafından ‘Hava Kirliliği 2018 Raporu’ açıklandı. Rapora göre, güvenli hava kirliliği verisinin alındığı toplam 45 farklı ildeki istasyonlarda yapılan ölçümler, bu bölgelerde yaşayan yaklaşık 60 milyon kişinin ulusal sınır değerlerinin üzerinde PM10 (toz) seviyesine maruz kalıyor. Rapora göre, kirlilik parametrelerinin tamamında sınır değeri aşan iller arasında büyükşehirler önde geliyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Kocaeli, Edirne ve Erzurum’da hava kirliliği devam ediyor. Raporda yer alan saptamalardan bazıları şöyle:

Havası En Kirli Olan Yerler, Büyükşehirler

313 istasyondan sadece 68’inde PM2.5 (küçük toz) ölçümü yapılmaktadır. 39 ilde bulunan 68 istasyonun 47’sinde (yüzde 69) güvenli veri alımı yoktur. Güvenli veri alımı olan bütün istasyonlarda, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün belirlediği yıllık ortalama sınır değeri aşılmıştır. PM2.5 açısından havası kirli illerin başında; Amasya, Ankara, Artvin, Bartın, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, İstanbul, Kocaeli, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Yalova, Zonguldak yer almaktadır.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/columnists/201903121038156531-cevre-muhendisler-odasi-hava-kirliligi-raporu-aciklandi-turkiye-soluyor/

 

Hava kirliliğine maruz kalmak, birçok hastalığa sebep olur. Hava kirliliği en çok bebekleri, çocukları, hamileleri ve yaşlıları etkiler. Hava kirliliğinin, hamilelikte düşük kilolu bebek doğumuna neden olduğuna dair araştırmalar bulunuyor. İlk akla her ne kadar alerjik astım, koah, akciğer kanseri solunum sistemi hastalıkları gelse de PM2.5 boyutundaki ince tozlar dolaşım sistemimize de girebildiği için damar tıkanıkları, kalp krizi, beyin kanaması gibi ölümcül sonuçlara da sebep olabilmektedir.

Dış ortamdaki hava kirliliği ile birlikte ev, ofis, okul, spor salonu, hastane vb. kapalı alanlarda iç mekanı havasını kirleten etkenler bulunuyor. Ortam hava kalitesini iyileştirme konusunda Winix hava temizleme cihazı çözümlerimizi web sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Back To Top