skip to Main Content

Tekneler İçin Nem Yönetimi: Nem Alma Cihazı Kullanımı İçin En İyi İpuçları

Su üzerinde, organik malzemeler ve pahalı ekipman parçalarıyla dolu bir tekne, yüksek nemin etkilerine karşı savunmasız değerli bir mülktür. Bu nedenle birçok tekne tutkunu, teknelerini iyi durumda tutmak için bir nem alma cihazı kullanmayı tercih eder. Bu yıl teknemizin kapılarını ilk kez açmak için limana gittiğimizde oldukça önemli bir gün olabilir. Ancak kış boyunca nem seviyelerini yönetmenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatan o küflü, tatsız kokuyla karşılaşabiliriz. Bu blog yazısında, teknelerde nem kaynaklarını, nem yönetiminin önemini ve MeacoDry Arete® One nem alıcımızın (kompresör modelleri) uygun bir gemi içi nem düzeni sağlamada nasıl yardımcı olabileceğini keşfedeceğiz.

Teknelerdeki Nem Kaynakları

Suda yaşam ve tatiller, su sıçratma, balık tutma veya sadece su üzerinde seyirle geçen günlerle birlikte benzersiz zorluklar getirir. Siz eğlenmekle meşgulken, nem yönetimi gibi konular genellikle göz ardı edilir.

Su Sporları ve Aktiviteleri:

Yüzme, balık tutma veya su sporları gibi suya dayalı faaliyetlerde bulunmak kaçınılmaz olarak tekneye su getirir. Islak giysiler, havlular ve su ekipmanları yüksek nem seviyelerine katkıda bulunarak rutubet ve küf oluşumuna elverişli bir ortam yaratır. Malzeme ve ekipmanlar kış boyunca teknede saklanmak üzere paketlenmiş olsa bile, özellikle havlu gibi eşyalarda küf kokusu veya cihazlarımızda yoğuşma fark edebiliriz.

İpucu: Dalış kıyafetleri veya havlular gibi eşyaları paketlemeden önce, dolaplara ve depolama alanlarına nem eklememek için tamamen kuruduklarından emin olun. Hatta nem alma cihazınızı çamaşırlarınızı kurutmak için de kullanabilirsiniz!

Sonbahar/Kış Boyunca Kilitlemek:

Mevsimler değiştikçe, birçok tekne sahibi soğuk aylarda teknelerini kilit altına almış olacaktır. Ne yazık ki, bu kapalı ve potansiyel olarak zaten nemli ve soğuk ortam, özellikle herhangi bir sızıntı varsa veya tekne yeterince havalandırılmamışsa, sıkışmış nem için mükemmel bir üreme alanı olabilir. Bu durum ve buna bağlı sorunlar sadece sizin konforunuzu değil, aynı zamanda teknenin iç kısmının ve pahalı ekipmanların bütünlüğünü de etkileyebilir.

İpucu: Teknenizin kapalı olduğu mevsimlerde bile, teknenin iyi havalandırıldığından emin olun. Nemi göz önünde bulundurun ve kaçma fırsatı bulamazsa döşemelere yapışacağını ve kadranlarda yoğuşarak uzun vadede sorunlara neden olabileceğini unutmayın.

Yüksek Nemin Yumuşak Mobilyalar ve Ekipmanlar Üzerindeki Etkisi

Özellikle organik malzemeler aşırı nemden zarar görebilir, bu yüzden genellikle minderler ve yataklar nemli ve küflü kokabilir. Kitaplar, resimler veya eski tarzda haritalar gibi kağıt bazlı her şey nem emebilir ve kıvrılabilir. Ahşap ve kaplama malzemeleri de nemden zarar görebilir.

Garanti Hususları:

Çoğu elektronik tekne ekipmanı, yoğuşma olmaksızın %80’den daha düşük bağıl nemde tutulması gerektiğini belirten bir garantiyle birlikte gelir. Bu koşulların sağlanmaması garantileri geçersiz kılabilir ve malzemelerin erken bozulmasına yol açarak eşyalarınızın genel ömrünü ve performansını etkileyebilir.

En İyi İpucu: Bir nem alma cihazı teknedeki nem seviyesini korumanın harika bir yoludur. Özellikle yüksek teknolojili elektronik cihazlar gibi pahalı ekipmanları düşündüğünüzde (radarlar, sonarlar, piller, uzaktan kumandalar, monitörler ve hatta bazen teknenin kendi garantisi gibi pahalı ekipmanlar), nem alıcı ekipmanlarınızı ve garantilerini koruyarak önemli bir rol oynar.

Nem ve küf oluşumu:

Kapalı ve ıslak bir ortamdaki kötü koşullar teknenin yapısal bütünlüğünü tehlikeye atmakla kalmaz, yüksek nem seviyeleri organik malzemelerde küf oluşumu için de ideal ortamı sağlar. Döşemelerinizde, şiltelerinizde veya depolarınızda küf oluşabilir. Bazen, kolayca yayılabilen ve sağlığınız için de kötü olan yüksek seviyedeki küf sporları gibi görünmez tehditler de olabilir.

İpucu: Kış sonrası teknenize geri dönerken, neden nem alma cihazınızda tıbbi sınıf H13 HEPA filtrelerimizden birini kullanmıyorsunuz? Bu, havada taşınan bazı zararlı maddeleri filtrelemeye yardımcı olabilir.

Nemi Yönetmek İçin Bir Nem Alıcı Teknede Kullanılabilir mi?

Eğer nem kontrolsüz bırakılırsa, sağlığınıza, eşyalarınıza ve ekipmanınıza zarar verebilirsiniz. Özellikle teknik elektronik ekipmanlara yatırım yaptığınızı düşündüğünüzde, garanti şartlarını ihlal etme ve varlıklarınızı ihmal etme riskiniz de bulunabilir.

Nem kaynaklarına müdahale ederek, rutubet, küf ve yoğuşma oluşumunu önleyerek ve yumuşak mobilyaları ve ekipmanları koruyarak, bir nem alma cihazı suda geçirdiğiniz zamanın keyifli ve endişesiz kalmasını sağlar. MeacoDry Arete® One 20L gibi yüksek kaliteli bir nem alma cihazına yatırım yapmak, tekne sahipleri için yıl boyunca akıllıca bir karardır. 

Teknenizin Nemini Yönetmek İçin Hangi Nem Alıcılara Bakmalısınız?

Tüm nem alıcılar, havadan fazla nemi çekerek rutubet, küf ve yoğuşmaya karşı bir koruyucu işlevi görür. Bu cihazlardan hangisinin teknede tüm bunları yönetmenize en iyi şekilde yardımcı olacağını seçerken, düşünmeniz gereken en önemli faktör depolamadır.

Çoğu tekne kış boyunca depolandığından, artan nem bir sorun haline gelebilir çünkü sıcaklık düştükçe bağıl nem artar ve bu durum sorun oluşturabilir. Depolamada tekneleri korumanın en iyi çözümü, sürekli drenaj (suyu sürekli dışarı boşaltan bir hortum ve port) ile çalışan bir nem alıcı kullanmaktır. Bu, su tankını tekrar tekrar boşaltma gereğini ortadan kaldırır. Çoğu nem alıcı sürekli drenaj seçeneğine sahip olacaktır, ancak kontrol etmek her zaman faydalıdır. Eğer teknenizi kış boyunca başıboş bırakıyorsanız, drenaj en önemli şeydir.

Bununla birlikte, bir nem alma cihazı seçerken düşünmeniz gereken üç önemli nokta daha vardır:

  • Teknedeki ortamı göz önünde bulundurun:

– Teknenizdeki ortalama sıcaklık nedir?

– Teknenizin dayanacağı en düşük sıcaklıklar nedir?

– Tekneniz nerede depolanıyor: karaya mı çekilmiş yoksa yıl boyunca suda mı kalıyor?

  • Sizin için önemli olanı belirleyin:

– Teknedeki elektronik cihazlarınızı korumak en öncelikli hedefiniz mi?

– Enerji verimliliğini mi önceliklendiriyorsunuz?

  • Teknenizi kullanma şeklinizi düşünün:

– Yaz aylarında açık hava aktiviteleriyle çok fazla nem mi getiriyorsunuz?

– Bağıl nemi azaltmak için 24/7 çalışan bir nem giderici kullanabilir misiniz?

– Ya da, havlular ve dalış kıyafetleri gibi ıslak çamaşırların tamamen kuruduğundan emin olup, depolama alanlarına nem eklememek için bunları paketlemeden önce tamamen kurutabilir misiniz?

Bu soruları göz önünde bulundurarak, teknede nem yönetimini en iyi şekilde sağlayacak nem gidericiyi seçebilirsiniz.

Tekneler için önerilen kompresör modelimiz Which? Best Buy: MeacoDry Arete® One 20L Nem Alıcı’dır. Nem ve ilgili sorunlara karşı teknenizi korumak için harika bir seçimdir.

Arete® One, yaşam tarzınıza ve Britanya havasına göre tasarlanmıştır. Meaco Kontrol Mantığı, cihazın mümkün olan en verimli şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca, sürekli drenaj hortumu takılabilir, böylece su tankını düzenli olarak boşaltma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Üstelik, Arete®’nin drenaj portunu standart bahçe hortumu boyutunda tasarladık, bu da satın almayı, kurmayı ve siz etrafta değilken çalışır durumda bırakmayı her zamankinden daha kolay hale getirir.

İpucu: Su akışını desteklemek için bir drenaj pompası da satın alabilirsiniz. Hortumun boşaltılması için yukarı doğru yönlendirilmesi gerekiyorsa (örneğin pencereden dışarıya) bu gereklidir. Su akışının yerçekimine karşı koyamayacağını unutmayın! Bu, daha küçük ve erişilmesi zor pencereleri olan bir tekneyi nemden arındırırken çok kullanışlıdır.

Yüksek nemin zararlı etkilerine karşı teknenizin iç mekanının korunduğunu bilerek her maceraya güvenle yelken açın.

Nem alıcı serimizi bugün keşfedin.

MeacoDry Arete® One Nem Alıcı’nın teknede nasıl kullanılabileceği ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için YouTube videomuzu izleyin.

Back To Top