skip to Main Content

Smog Nedir?

SMOG, görünürlüğü azaltan hava kirliliğidir. “Smog” terimi ilk olarak 1900’lerin başında duman (Smoke)  ve sis (Fog)  karışımını tanımlamak için kullanıldı.

Duman genellikle yanan kömür kaynaklıydı. SMOG endüstriyel alanlarda yaygındı ve bugün şehirlerde tanıdık bir manzara olmaya devam ediyor.

Bugün gördüğümüz SMOG’un çoğu fotokimyasal SMOG’dur. Fotokimyasal SMOG, güneş ışığının atmosferdeki nitrojen oksitler ve en az bir uçucu organik bileşik (VOC) reaksiyona girdiğinde üretilir. Azot oksitler araba egzozundan, kömür yakımından ve fabrika emisyonlarından gelir. VOC’ler benzinden, boyalardan ve birçok temizleme solventinden salınır. Güneş ışığı bu kimyasallara çarptığında havada asılı parçacıklar ve yer seviyesinde ozon veya duman oluştururlar.

Ozon yararlı veya zararlı olabilir. Atmosferin yukarısındaki ozon tabakası bizi güneşin tehlikeli ultraviyole ışınlarından korur. Ancak ozon yere yakın olduğunda insan sağlığına zararlıdır. Ozon akciğer dokusuna zarar verebilir ve özellikle astım gibi solunum yolu hastalıkları olan kişiler için tehlikelidir. Ozon ayrıca gözlerde kaşıntıya ve yanmaya neden olabilir.

SMOG insanlar ve hayvanlar için sağlığa zararlıdır ve bitkileri öldürebilir ayrıca görsel olarak da çirkindir. Gökyüzünü kahverengi veya gri yapar. SMOG, çok fazla sanayi ve trafiğe sahip büyük şehirlerde yaygındır. Dağlarla çevrili havzalarda yer alan şehirler, dumanın vadide hapsolması ve rüzgarla taşınamaması nedeniyle SMOG sorunu yaşayabilir. Los Angeles, California ve Mexico City, Meksika, kısmen bu tür manzara nedeniyle yüksek SMOG seviyelerine sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülke, SMOG azaltmak için yasalar oluşturmuştur. Bazı yasalar, bir fabrikanın atmosfere hangi kimyasalları salabileceği veya fabrikanın bunları ne zaman salabileceği konusunda kısıtlamalar içerir. Bazı toplulukların, sakinlerinin bahçelerindeki yapraklar gibi atıkları yakabilecekleri “atık yakma günleri” vardır. Havaya salınan kimyasallara ilişkin bu limitler, SMOG miktarını azaltır.

SMOG, hala birçok yerde sorun olmaya devam ediyor. Herkes, aşağıdakiler gibi birkaç davranışı değiştirerek dumanı azaltmak için üzerine düşeni yapabilir:

  • Daha az otomobil kullanın. Yürüyün, bisiklete binin, ortak araba kullanın ve mümkün olduğunda toplu taşıma araçlarını kullanın.
  • Araba bakımlarını iyi ve düzenli yapın. Yağı zamanında değiştirmek ve lastik basınçlarını uygun seviyede tutmak, yakıt tüketimini iyileştirebilir ve emisyonları azaltabilir.
  • Günün daha serin saatlerinde, gece veya sabah erken saatlerde yakıt doldurun. Bu, gaz dumanlarının ısınmasını ve ozon üretmesini önler.
  • Yüksek düzeyde VOC salan ürünlerden kaçının. Örneğin, düşük VOC boyaları kullanın.
  • Çim biçme makineleri gibi gazla çalışan bahçe ekipmanlarından kaçının. Bunun yerine elektrikli aletler kullanın.
0 0 votes
Article Rating
Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x