skip to Main Content

Şantiye tozları, egzoz bombardımanı altında nefes almak!

Şantiye tozları bulunan bölgelerde yaşayanların karşı karşıya olduğu bir tehlike uzun süre yüksek seviyede PM2.5 partikül madde (akciğerlere, damarlara nüfuz edebilen ve burnumuz tarafından yakalanamayan ince tozlar) içeren hava solumak durumunda kalabilirler. Hafriyat yapılırken başta toprak olmak üzere çimento, tuğla vb. inşaat malzemelerinin kaba ve ince tozları havaya saçılır. En tehlikelilerinden birisi ise kristal silikadır. Taş ve kum da dahil olmak üzere birçok inşaat malzemesinde bulunan yaygın bir mineraldir. Şantiyeye komşu bölgelerde son derece küçük ve kolayca solunabilen silika parçacıklarına maruz kalınabilir.

Bu maddeler ciğerlerinizin derinliklerine gidebilir ve tedavisi olmayan ve nadiren ölümcül olan silikozise neden olabilir. Solunabilir kristal silika ayrıca akciğer kanseri ve diğer solunum yolu hastalıkları ile bağlantılıdır. Bununla birlikte, çoğu durumda, hastalık, malzemelere yıllarca maruz kaldıktan sonra ortaya çıkacaktır.

Solunabilir kristal silika, diğer birçok ürün arasında cam, çömlek, tuğla ve betonun yanı sıra asfalt çatı kaplama ve porselen üretiminde yaygındır. Endüstriyel kum kullanımı da silika salabilir.

Bir inşaat sahasının yakınında yaşıyorsanız, daha temiz hava solumak için yapabileceğiniz eylemler şunlardır:

Sürekli aktif olan bir inşaat sahası yakınındaysanız hava kalitesinin görece daha iyi olduğu anlarda pencereleri açarak eve taze hava girmesini sağlayın. Hava kalitesi ölçüm cihazı ile hava kalitesinin görece iyi olduğu anı tespit edebilirsiniz.

Dışarıda yükselen tozlar, kötü hava kalitesi görüyorsanız veya koku alıyorsanız kapı ve pencerelerinizi kapatmanız önemlidir. Pencereleri kapatmak, havadaki küçük toz parçacıklarının evinize girmesini önlemeye de yardımcı olabilir.

Artık dışarıdaki tozun evinize girmesini sınırladığınıza göre, bir sonraki adım içerideki havanın mümkün olduğunca temiz olmasını sağlamak için filtrelenmesini sağlamaktır. Bunun iki kısmı var. İlk olarak, zeminde biriken tozu temizlemek için yüksek kaliteli bir HEPA elektrikli süpürge öneriyoruz. Zeminleriniz tozlu veya kirliyse, etrafta dolaşmak yerleşmiş tozu tekrar havaya karıştırabilir.

İkinci adım, toz giderme için bir HEPA hava temizleyici kullanmaktır. Gerçek bir HEPA filtresi, havadaki küçük toz parçacıklarını solumamanız için çıkarmanın en iyi yoludur. Havadaki en küçük parçacıklar en tehlikelidir ve bu nedenle havadan uzaklaştırılması en önemlidir.

5 1 vote
Article Rating
Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x