skip to Main Content
Hamilelikte plasenta sıvısında hava kirliliği izleri bulundu.

Plasentada hava kirliliğine bağlı partikül madde tespit edildi

Annelerin plasentalarında hava kirliliği parçacıkları bulundu.

Bilim adamları, hava kirliliği parçacıklarının hamile kadınların akciğerleri üzerinden geçtiğini ve plasentalarında yer aldıklarını gösteren ilk kanıtları buldular.

Kirli havanın, fetüslerdeki tahribatla zaten güçlü bir şekilde bağlı olduğu biliniyordu, ancak hasarın nasıl yapıldığı bilinmiyordu. Londra’da yaşayan anneleri içeren yeni çalışma, bebeklerin plasentalarında partikül maddeler olduğunu ortaya çıkardı ve araştırmacılar parçacıkların da fetüslere girmesinin mümkün olduğunu söylüyorlar.

Araştırma, Avrupa Solunum Derneği’nin (ERS) Paris’teki uluslararası kongresinde tanıtıldı. ERS başkanı ve Yunanistan’daki Atina Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ndeki Prof. Mina Gaga, “Bu araştırma, bebeklerin anne rahminde teorik olarak korunurken, hava kirliliğinden nasıl etkilendiklerinin olası bir mekanizmasını ortaya koymaktadır.

Hamilelik esnasında ve doğum sonrasında bebeğinizin, çocuğunuzun PM2.5 partikül madde (ince toz)’a maruz kalmaması için Winix hava temizleme cihazlarını kullanabilirsiniz.

Kaynak: The Guardina gazetesi, 16 Eylül 2018 tarihli “Air pollution particles found in mothers’ placentas” başlıklı yazı
Back To Top