skip to Main Content

Nemli ve Rutubetli Evlerde Küf Nasıl Önlenir?

NEMLİ ve RUTUBETLİ EVLERDE KÜF NASIL ÖNLENİR

Hayat pahalılığı ile birlikte birçok ev, bu kış nemli koşullarla mücadele etmek zorunda kalacak. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri iç mekanlarda ıslak çamaşırları havayla kurutarak enerji tasarrufu etmeye çalışmaları olacak. Bu durum sanılanın aksine daha büyük sorunlara sebep olabilir. bunların başında gelen sorun ise küf sorunu olacaktır.

Küf, aşırı nem ve yetersiz havalandırmanın bir belirtisidir. En çok evdeki duvarlarda ve döşemeli mobilyalarda fark edilir. Bir mantar türü olan küf, nem içeriği çok yüksek olduğunda yüzeyde oluşacaktır. Küfün büyüme hızı odanın bağıl nemi (RH) tarafından belirlenir. %68 RH’nin üzerindeyse küf büyüyecektir, ancak %68 RH’nin altındaysa büyümesi duracaktır.

Önlem alınmadığı takdirde küf hem sağlığa hem de eve ve evdeki eşyalara zarar verebilir. Pahalı bir çamaşır kurutma makinesi kullanmaktan kaçınmak için çamaşırların doğal olarak kurutulması nedeniyle bu yıl evlerin içindeki nem de daha yüksek olacaktır. Bu nedenle küf istilasına uğramadan önce küfün giderilmesi ve önlenmesi önemlidir.

Sorunu bulun

Küfü gidermek ve önlemek için ilk adım sorunun nedenini belirlemek ve düzeltmektir. Yaygın kaynaklar, çamaşırların iç mekânda kurutulmasından kaynaklanan aşırı nem, banyo veya mutfakta aspiratör eksikliği, sızıntı yapan bir boru, duvarlarda veya pencerelerin etrafındaki dış çatlaklardır. Nemin kaynağı çözülebilirse, sorun giderildikten sonra küfün geri gelmesini önleyebilir.

Nem seviyelerini yönetin

Küfe neden olan fazla nem, havayla kurutma, çamaşır yıkama, yemek pişirme veya banyo yapma gibi günlük aktivitelerden kaynaklanıyorsa, pencerelerin açılması havanın geri dönüştürülmesine yardımcı olacaktır. Ancak dışarıdaki sıcaklık, değerli sıcaklığın dışarı çıkmasına izin vermeyecek kadar soğuk olduğunda, hane halkı bir nem alma cihazı kullanmayı düşünebilir. Enerji tasarruflu bir nem alma cihazı, kendini kapatmadan önce nemi önerilen iç mekân nem seviyesi olan %55 RH’ye düşürmeye çalışacak ve nemde bir artış tespit ederse tekrar açılacaktır. Özel çamaşır kurutma moduna sahip nem alma cihazları da altı saat sonra kendini kapatarak enerji tasarrufu sağlayacaktır. MEACO Nem Alma Cihazı tam bu özelliklere sahip bir cihazdır.

Kiri çıkarın

Küf ve mantarlar kiri sevdiği için düzenli temizlik önemli bir önleyici yöntemdir. Küfün sorun yaratabileceği alanlara özellikle dikkat edin. Küfün temizlenmesi için bir süpermarket veya yapı marketten alınan özel küf ve küf temizleme ürünleri kullanılabilir veya ev halkı, beyaz sirke veya kabartma tozu gibi geleneksel ürünler de kullanabilir. Bu çözümler küf kökenlerini parçalamada mükemmeldir.

Küfün geri dönüşünü önlemek için, kalan küf kaynaklarını havadan temizleyecek bir hava temizleyici de düşünülmelidir. Bu, küfün yayılmasını ve bina sakinlerinin potansiyel olarak zararlı küf kaynaklarını solumasını önler. Hava temizleyiciler, küfün yayılmasını ve başka yerlerde büyümesini önlemek için sürecin çok önemli bir parçasıdır.

Hava kalitesini iyileştirin

Pencereleri sık açarak havanın tazelenmesini sağlayabiliriz. Eğer bulunduğunuz yer ve mevsim buna imkan vermiyor ise hava temizleme cihazları bu durumda devreye alınabilir. En iyileri, alerjenler, duman, polen, evcil hayvan tüyü, toz ve boyutu PM2,5 mikron kadar küçük olan kirletici maddeler dahil olmak üzere zararlı parçacıkların %99,9’unu ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmış bir cihaz seçmeniz çok önemlidir. Bu, astımlıların ve alerjisi olanların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir ve genç veya yaşlı aile üyelerini ilgili herhangi bir solunum sorunu geliştirmekten koruyabilir. Winix hava temizleme cihazları tam bu durumda yardımınıza koşacak cihazlardır.

Küfle mücadele, önleyici tedbirlerin ve tedavinin bir kombinasyonunu gerektirir ve bir nem giderici ve hava temizleyicinin eklenmesi, nemin azaltılmasına ve kalan küf kaynaklarının havadan uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir. Hane halkı bu adımları izleyerek küf ve nemi etkili bir şekilde tedavi edebilir ve önleyebilir, sağlıklı ve güvenli bir yaşam ortamı sağlayabilir. Bunu sağlayabilmek için ise Meaco size mükemmel çözümler sunar. 10 ve 12 litre kapasitesine sahip iki farklı nem alma cihazları iyihava.com üzerinde bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Back To Top