skip to Main Content

Nem ve Küf Nasıl Önlenir

NEM VE KÜF NASIL ÖNLENİR

Yaşam maliyeti krizi birçok haneyi bu kış çamaşır kurutmak ve evi sıcak tutmak için merkezi ısıtma ve çamaşır kurutma makinelerini kullanmayı azaltmaya zorladı. Bunun talihsiz bir sonucu olarak, bazı hanelerin bu yıl ilk kez yaşadığı, ev içindeki rutubetin artmasına ve küflenmeye sebep oldu.

Nem her zaman etrafımızdaki havadadır ve sadece iç mekanlarda çamaşırların kurutulmasıyla oluşmaz. Banyo yapmak, duş almak, yemek pişirmek ve hatta nefes almak gibi çeşitli günlük ev aktivitelerinden oluşur. Yılın diğer zamanlarında nem, daha kuru havanın içeri girmesi için bir pencere açılarak yönetilebilir, ancak kışın dışarıdaki hava aynı derecede soğuk ve nemli olduğundan bu nem evin içinde kalır. Önce camlarda yoğuşma, ardından kumaşların nemi emmesi sonucu oluşan rutubet kokusu ve cam kenarlarında biriken su birikintileri olarak fark edilir. Bu koşullar, küfün büyümesi için ideal ortamı oluşturur. Küf sadece evin dokusunu etkilemekle kalmaz, aynı zamanda özellikle bebek, çocuk ve yaşlı başta olmak üzere insanların sağlığını da olumsuz etkileyebilir.

Evdeki nemi önlemenin pratik ve basit yolları vardır. İşte ev halkı için en iyi ipuçları:

  1. Nem buharını azaltın

Ev halkı, sebzeleri kaynatırken veya buharda pişirirken tencerelerin kapaklarını kapatarak evdeki nem buharı seviyelerini azaltabilir. Küveti veya duşu kullanırken bir aspiratör kullanmak ve pencereleri açmak da havalandırmaya ve nemin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

  1. İç mekanlarda havayla kuruyan çamaşırları daha verimli hale getirin

Çamaşırları çamaşır makinesinden çıkarmadan önce, çamaşırlarda kalan su miktarını minimumda tutmak için bir durulama programı kullanın. Nemin hapsolmasını önlemek için duvarlardan uzağa bir kurutma rafı yerleştirin. Öğeleri ayrı ayrı ve aralarında mümkün olduğunca fazla boşluk olacak şekilde asın, böylece daha hızlı kururlar. Mümkün olan yerlerde pencerelerin açılması hava akışını sağlayacaktır.

  1. Merkezi ısıtma olmadan evi ısıtın

Herhangi bir doğal güneş ışığından en iyi şekilde yararlanmak evleri ısıtmaya ve nemli havayı kurutmaya yardımcı olabilir. Gündüzleri perde ve panjurların açılması, nemin pencerelerin etrafında hapsolmasını önler ve ahşap ve taş zeminlerde kilim ve hasır kullanmak, odaların daha sıcak hissedilmesini sağlayarak ısıtmayı açma ihtiyacını azaltabilir.

  1. Evin içinde ve dışında basit değişiklikler

Hava akışını teşvik etmek ve nemin yayılma fırsatlarını azaltmak küf oluşma olasılığını azaltabilir. Dış duvarlara oturan gömme dolapların kapılarını açıp mobilya, giysi ve ayakkabıların dış duvarlara değmemesine çalışmak nemin oluşmasını engelleyebilir. Olukları temiz tutmak, dış duvarlardan aşağı dökülerek evdeki neme katkıda bulunabilecek su miktarını da azaltır.

  1. Enerji tasarruflu bir nem gidericiye yatırım yapmayı düşünün

Yukarıdakilerin tümü evdeki nemi azaltmaya yardımcı olabilirken, pencereleri açmadan veya ısıtmayı hemen açmadan nemi tamamen gidermenin tek yolu nem giderici kullanmaktır ve bu ekstra maliyeti yönetmenin de yolları vardır.

Nem alma cihazları, çamaşır kurutma makinelerinden önemli ölçüde daha az elektrik kullanır. Çalıştırmak için saatte 8p gibi düşük bir maliyete sahip olabilirler*. Özel bir çamaşırhane moduna veya makinenin kendini kapatmadan önce altı saate kadar çalışabileceği veya enerji tasarrufu için yalnızca oda belirli bir nem seviyesine ulaştığında açabileceği yerleşik bir nem ölçere sahip nem alma cihazlarını arayın. Piyasadaki diğer benzer ürünler yerine enerji açısından verimli bir nem alma cihazlarına yatırım yapmak, ev sahiplerine yılda yaklaşık 4.500-5.000TL daha ucuz çalıştırma tasarrufu sağlayabilir.

Bir nem alma cihazı, normalden daha fazla insanın ortak alanları paylaştığı durumlarda, pencerelerde yoğuşmanın oluşmasını ve duvarlarda, giysilerde ve mobilyalarda küf oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Nem ve küfü nasıl önleyeceğiniz konusunda daha fazla tavsiye için lütfen www.iyihava.com adresini ziyaret edin. MEACO ARETE NEM ALMA CİHAZLARI en ekonomik şekilde probleminizi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Back To Top