skip to Main Content

Nem Alma Cihazı Nasıl Kullanılır ve Evde En İyi Nerede Muhafaza Edilmeli

Nem alma cihazımı evde nerede muhafaza etmeliyim? 

Bize en çok gelen sorulardan biri de, nem alma cihazını evinizde nasıl kullanacağınız ve en iyi nereye yerleştireceğiniz hakkında.

Nem kaynaklarınızın nerede olduğunu düşündüğünüzden emin olarak, cihazı evin merkezi bir yerine yerleştirmek en iyisidir. Rutubet ve küf gibi nem problemleri, genellikle  duş ve banyoların yoğun buhar oluşturduğu yerlerde ortaya çıkar. Bu nedenle nem alma cihazını özellikle banyo alanında kullanmak önemlidir. Burada, nem alma cihazı kuru bir alan oluşturacak, ve iç kapılar açık kaldığı sürece; banyodan ya da evin herhangi bir bölgesinden gelen nem buraya göç edecektir. Cihaz, nem çekecek ve onu suya dönüştürecektir. Ünite nispeten kalıcı bir konumda kurulmuşsa ve tankı manuel olarak boşaltmak istemiyorsanız nem alma cihazınızı sürekli drenajla kurabilirsiniz. Sürekli drenajı kendi başına ya da hortum yoluyla kullanırken, su, nem alma cihazından yer çekimi yoluyla boşaltılır.  Bu, suyun akmasını sağlamak için hortumun herhangi bir bükülme veya tıkanma olmadan yokuş aşağı gitmesi gerektiği anlamına gelir. Hortumun ucunun drenaj portundan daha aşağıda olduğundan ve suyun aşağı doğru bir gidere veya lavaboya aktığından emin olun. Bu nedenle, nem alma cihazını mutfağa (yüksekliğini vermek için) bir lavabonun yanına yerleştirmek en iyisi olabilir, böylece hortum suyu doğrudan lavaboya ve drenaja doğru akabilir. Eğer hortum sadece yukarı doğru gidebiliyorsa, o zaman bir su pompası kurabilirsiniz.

Bunun nasıl kurulacağını öğrenmek isterseniz, YouTube videomuzu izleyebilirsiniz.

Arete’nin güzelliği

Genellikle, nem alma cihazları duvardan yaklaşık 30 cm uzaklıkta olmalıdır. Eğer  koridorda, merdiven bitiminde, veya apartman dairesi ya da  küçük bir evde konumlandırılıyorsa, bu yol üstünde olacağı anlamına gelir ve bu durum sinir bozucu olabilir. İşte Arete’nin asıl güzelliği de bu problemi çözen tek nem alma cihazı olması. İngiltere’de tasarlanmış olan bu cihaz, İngiliz ve Avrupalı müşterileri düşünerek tasarlanmıştır. Nem alma cihazınızı muhtemelen bir koridora veya hole yerleştireceğinizi biliyoruz, bu yüzden gereksiz yer kaplamayan ve sahip olmanın bir sıkıntı yaratmayacağı bir cihaz tasarlamak için çok çalıştık. Arete’yi duvara sıfır olacak şekilde yerleştirebilirsiniz çünkü bu şekilde de aynı işlevini yerine getirecektir.

Nem alma cihazımızı hangi hedef bağıl neme ayarlamalıyız?

İngiltere’de evlerin en uygun nem oranı &50 ile %55 bağıl nem arasındadır.  Bu, yoğunlaşmayı giderecek ve rutubet, küf gibi sorunları önleyecek kadar kurudur ancak kaşıntılı, kuru bir cilt ve boğaz ağrısı gibi diğer sorunlara neden olacak kadar kuru değildir.  Soğuk aylarda, bazı kişiler bu hedefin pencerelerindeki yoğunlaşmayı azaltacak kadar düşük olmadığını görebilir. Bu durumlarda nem alma cihazınızın ulaşması gereken hedef nem yaklaşık %40 bağıl neme düşürülebilir. Ancak genel anlamda %55 bağıl nem hedefleyin. Müzelerin de  koleksiyonlarına sahip çıkarken kullandıkları şey budur; yani müzeler için yeterince iyiyse bizim için de yeterince iyidir.

Nem alma cihazımı oda oda gezdirebilir miyim?

Evet, gezdirebilirsiniz. Yine de cihazınızı tek bir yerde sabit tutmak en iyisidir. Bunun nedeni, nem alma cihazının nemi kendine doğru çekmesi ve bu süreçte kuru bir nokta oluşturmasıdır. O yüzden sabit  bir yere yerleştirerek ve tüm iç kapıları açık bırakarak işini yapmasına izin verin. Nem alma cihazını çamaşırlara götürmek yerine,  çamaşırları nem alma cihazına getirmeye alışın.

Peki ya filtre ne olacak? 

Toz filtresi, toz ve kirin makineye girmesini önlediği için çok önemlidir. Filtrenin düzenli olarak temizlenmesi de son derece önemlidir. Eğer düzenli temizlik yapılmazsa zamanla kir ve toz birikecek ve içinden havanın geçişini engelleyecektir. İçinden hava geçemediğinde makine daha fazla enerji tüketmeye başlar ve bu sebeple elektrik faturanız da artar. Aynı zamanda makinenin daha fazla ses çıkarmasına neden olur. Yani filtreyi temiz tutmak sizin çıkarınızadır. HEPA filtreniz varsa, filtre beyazdan koyu griye döndüğünde genel atıklarla birlikte atılmaya hazırdır. Kulağa çok çevre dostu gelmeyebilir ancak filtre, kimsenin geri dönüşüm sisteminde bulunmasını istemediği her türlü bakteriyi toplar. Bununla doğru bir şekilde başa çıkmak için en iyisi onu genel atıklarla birlikte imha etmektir.

Nem alma cihazıyla doğal gaz faturanızdan tasarruf edin

Evde nem alma cihazının bulunması, nemli havanın tamamını kuru havaya dönüştürür, bu da merkezi ısıtma sisteminizin evinizi ısıtmasını çok daha kolay bir hale getirir. Bunun sebebi, sizin sıcaklığı hissetmeye başlayabilmeniz için önce havadaki tüm ekstra nemin ısıtılmasının gerekmesidir. Nem alma cihazı evdeki bağıl nemi makul bir seviyede tutar. Size sorun yaratacak kadar kuru değil, ancak rutubetli küflenme ve yoğuşma sorunları yaşamayacağınız ve ısıtma sisteminizi daha enerji verimli hale getirecek düzeyde. Nem alma cihazıyla termostatınızı kısmaya başlayacaksınız ve doğal gaz faturanızdan tasarruf edeceksiniz. Bu da bir nem alma cihazına sahip olmanın getirdiği bir başka fayda. 

Fikirlerinizi ve sorularınızı duymayı çok isteriz, bu nedenle lütfen aşağıdaki yorum bölümüne bir mesaj bırakarak bunları bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Back To Top