skip to Main Content

Meaco Nem Alma Cihazınızı Tüm Yıl Boyunca En İyi Şekilde Kullanın

Nem alma cihazı, çamaşırları kurutma ve evleri nem ve küf oluşumundan koruma konusunda kısa sürede vazgeçilmez bir cihaz haline gelmiştir. Birçok insan, küfün sadece üstünü boyamak gibi hızlı çözümlere veda ediyor, ve artık sorunun kök nedenini aramaya yöneliyor. Peki bir nem alma cihazının sadece soğuk ve yağmurlu havalarda değil, her mevsim boyunca kullanılabilir olduğunu biliyor muydunuz? Belki de siz de bir nem alma cihazı almayı düşünüyorsunuz ancak sadece kış aylarında kullanacaksanız buna değer mi diye emin değilsiniz. Ya da belki zaten bir tane aldınız ve cihazınızdan en iyi şekilde nasıl faydalanabileceğinizi öğrenmek istiyorsunuz. Her durumda, bir nem alma cihazının yılın her günü boyunca kullanmanın getirdiği pek çok avantajı paylaşmaya geldik. Şimdi mevsimlere göre nasıl en iyi şekilde nem alma cihazınızı kullanabileceğinizi birlikte gözden geçirelim.

BAHAR

Eğer tek bir cihazda hem nem alma ve hem de hava temizleyici kullanıyorsanız, işin kolayı Air Purification Mode’u aktive etmektir. Bu mod özellikle ilkbaharda polen ve diğer hava yoluyla bulaşan alerjenler ortaya çıkmaya başladığında en iyi şekilde kullanılır. Bizim Düşük Enerji ve Arete® serilerimiz hem nem alma cihazı olarak hem de hava temizleyici olarak kullanılabilir; bu yüzden eviniz stabil bir nem seviyesindeyken ve nem alma ihtiyacı hissetmiyorsanız, bunu hava temizleme amacıyla kullanabilirsiniz. Tüm 2’si 1 arada Meaco nem alma cihazı ve hava temizleyici modelleri ücretsiz bir tıbbi sınıf H13 HEPA filtre ile birlikte gelir, bu da size hava temizleme özelliğini deneme fırsatı sunar. Bu yüzden bahar günlerinde nem alma gereksiz olduğunda, Sadece Hava Temizleme Modu (AP Modu)’nu açabilir ve nem alma cihazınızın evinizdeki havayı temizlemesine izin verebilirsiniz. Birleşik nem alma cihazlarımızın harika yanı, her fonksiyonu tek başına çalıştırmayı seçebileceğiniz halde, sadece birini seçmek zorunda olmamanızdır. HEPA filtresi nem alma cihazında olduğu sürece, makine aynı anda nem alma ve hava temizleme yapacaktır. Hava temizleme, alerjisi olanlar için (örneğin saman nezlesi gibi) ve astım gibi diğer solunum rahatsızlıkları olanlar için harikadır. 0.3 mikrometre (μm) kadar küçük partikülleri %99,75 oranında yakalayan bir HEPA filtresi, küf sporları, polen, toz, evcil hayvan tüyleri, ev akarı ve daha fazlasını havadan uzaklaştırarak alerjilere bağlı semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir. Alerjiniz olmasa bile hava temizlemenin faydalarından yararlanabilirsiniz; sadece evlerinde daha temiz hava solumak isteyenler için de harikadır.

YAZ

Yazın bir nem alma cihazı kullanmalı mıyım?

Yazın bir nem alma cihazı kullanmanın birçok faydası var. Özellikle yüksek nemli günleri daha dayanılabilir hale getirir ve çim poleni gibi daha sonra ortaya çıkan alerjilerin semptomlarını azaltır (MeacoDry Arete® One Dual Nem Alma Cihazı/Hava Temizleyici gibi birleşik nem alma cihazları kullanıyorsanız).Ancak yaz boyunca nem alma cihazınızı günün 24 saati çalıştırmalı mısınız? Buna değer mi? Meaco’nun benzersiz Control Logic’i ile evet. Her Meaco nem alma cihazı, Meaco Control Logic ile donatılmıştır. Bu program, gereken en az enerjiyi harcayarak, doğru bir nem alma işlemi gerçekleştirir (ve böylece size de enerji tasarrufu sağlar). Nem alma cihazınız ihtiyaç duymadığında hiçbir zaman çalışmayacaktır, bu da bir makineyi gereksiz yere çalıştırmak için ödeme yapma konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Nem oranının düşük olduğu kuru yaz günlerinde, Meaco nem alma cihazı ihtiyaç duyulmadığında uykuya dalacak kadar akıllıdır. Ancak bu aynı zamanda Meaco nem alma cihazının, evinizi daha konforlu bir ortam haline getirmesi gerektiğinde uyanıp çalışacak kadar akıllı olduğu anlamına da gelir.

Yaz aylarında bile nem oranını azaltın 

Türkiye’de yaz aylarında sıcaklık ve nem oranı genellikle yüksektir, özellikle sahil bölgelerinde ve iç kesimlerde. Bu yüksek nem, sıcaklığı daha da hissedilebilir kılar ve insanları rahatsız edebilir. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyıları gibi nemin yoğun olduğu bölgelerde, bu durum daha belirgindir. Ancak iklim kriziyle birlikte, sıcaklıklar sadece yaz aylarında değil sonbahar aylarında da yaşamaya başladık.  Sıcak yaz günleri eğlenceli olabilir, ancak yüksek nem nedeniyle sıcaklık ‘yapışkan’ hale geldiğinde, birdenbire hepimiz bu hayranlığımızı yitiririz! Deri koltuklara yapışıyor olmak ve serin kalmak için gün boyunca hızlı soğuk duşlar almak gibi durumlarla karşılaşmak sıkıcı olabilir. Peki, bu tür günleri nasıl daha dayanılabilir hale getirebiliriz? Bir nem alma cihazı biraz rahatlama sağlayabilir. Havadaki fazla nemi alarak, bir nem alma cihazı nem seviyesini düşürecek ve o kötü yapışkan hissi azaltacaktır. Yaz aylarında serinlemek için klima kullanıyorsanız, yanına nem alma cihazı da kullanmanız işinize yarayabilir. Klimalar, nem oranının düşük olduğu ortamlarda daha verimli çalışır, bu nedenle tüm dünyada klimaların yanında nem alma cihazları da yaygın olarak birlikte kullanılmaktadır. Asya gibi sıcak ve nemli bölgelerde, nem alma cihazları ve klimalar birlikte kullanılarak havadaki yapışkan hissin giderilmesi sağlanır ve size daha hızlı bir şekilde daha serin hissettirir.

Evinizi yıl boyunca küf oluşumundan koruyun

Küf oluşumunun en az muhtemel olduğu zamanın yazın olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında bu kışın olduğu kadar muhtemeldir. Küf, %68 oranında bağıl nemde büyür ve sıcak yaz günlerinde bu oranın üzerinde nem olduğunda küf oluşmaya başlayabilir. Sıcak bir evi serin tutmanın normal yolu, pencereleri açık tutmaktır, ancak bu bilinçsizce yüksek nemin evinize girmesine neden olabilir. Sıcak hava evinizin içindeki daha serin sıcaklığa ulaştığında, küfün büyümesi için mükemmel bir ortam oluşturur.Bunu nasıl durdurabilirsiniz? Bir nem alma cihazı, dışarıdaki nem oranının evinizdeki nemden daha yüksek olduğu durumlarda mükemmel bir çözümdür. Meaco’nun Genel Müdürü Chris Michael, yazın nasıl nem alma cihazını kullandığını açıklıyor: Yaklaşan bir sıcak dalgası öngörüsünü gördüğümde, nem alma cihazımı günün 24 saati çalışacak şekilde bırakıyor ve hedef nem oranını %55 olarak ayarlıyorum. Bu, nem alma cihazımın havadaki fazla nemi almasını sağlar, rahatsız edici ‘yapışkan’ hissi ortadan kaldırır ve sıcak dalgasını daha yönetilebilir hale getirir.”

SONBAHAR

Çamaşırların iç mekanlarda kurutulması sadece Sonbahar ve Kış aylarında değil, artık tüm yıl boyunca yeni normalimiz haline geldi. Ülkemizde, geçmişe nazaran hava durumunda büyük oranda değişiklikler görmeye başladık. Küresel iklim kriziyle birlikte hava daha da öngörülemez hale geldi. Her kış kar yağan şehirlerde, artık kar görülmemeye, yazın ortasında bile yağan yağmurlara, ve sonbaharda yaz sıcaklarına şahit olmaya başladık. Hava durumu günlük hayatımızı sandığımızdan daha fazla etkiliyor. Çamaşır kurutmak, günlük rutinlerimizden hava koşullarının belirlediği bir şeydir. Çamaşır kurutmak için ideal senaryo, sıcak ve esintili bir günde açık havada ipe asmak olacaktır. Bu ideal hava koşullarını yaz ve bahar aylarında bekleriz, ancak geçtiğimiz aylarda beklenmedik zamanlarda görülen yağışlardan dolayı pek şansımız yoktu. Şiddetli rüzgarlar ve yoğun yağışlar bizi çamaşırları içeride kurutma konusunda kışa özgü durumla karşı karşıya bıraktı. Halihazırda bir nem alma cihazına sahip olan birçok kişi, iç mekanda sorunsuz bir şekilde çamaşırlarını kurutmaya çoktan hazırdı.Ve bazıları, bir fanı da içeren sihirli kombinasyonu (yukarıya bakınız) kurarak, az önce bahsettiğimiz ideal açık hava senaryosunun mükemmel iç mekan replikasını oluşturdu.

Ancak çamaşırlarını iç mekanda bir nem alma cihazına sahip olmadan kurutanlar, muhtemelen rutubet ve hatta küf oluşumu gibi nem problemleri ile karşı karşıya kaldılar. Nem alma cihazımızın olması, İngiltere’nin değişken mikro iklimi bize başka bir hava sürprizi sunduğunda sahip olmak için harika bir cihazdır. Nem alma cihazı ve onun özel çamaşır kurutma modu sayesinde, çamaşırlarınızı hızlı ve verimli bir şekilde kurutmak için mükemmel yaz gününü beklemenize gerek yok.

KIŞ

Kışın nem alma cihazlarının başlıca faydaları nelerdir?

Kurutma makinelerinden çok daha hızlı ve verimli bir şekilde çamaşırları kurutmanın yanı sıra, kışın bir nem alma cihazı kullanmak aynı zamanda evinizi rutubet, küf ve yoğuşma gibi sorunlardan korumaya da yardımcı olur. Hiç şüphesiz ki, nem alma cihazını Meaco Control Logic ile 7/24 çalıştırarak ve ortalama 4 peni/saat işletme maliyetiyle bu sorunları azaltabilirsiniz. Türkiye’de  tekrar kışın yaklaşmasıyla birlikte, sıcaklıklar düşmeye başlayacak ve pencerelerimizde yoğunlaşma artacaktır. Bu nedenle, pencerelerimizi sıkıca kapalı tutma eğiliminde olacağız ve ısıyı içeride tutacağız. Ancak tüm pencereleri kapatarak, evin içindeki nem ve yoğunlaşma için mükemmel koşulları da yaratıyoruz çünkü tüm bu nemi dışarıya çıkma imkanı olmadan evin içine hapsediyoruz. Hemen hemen her şey evinizde nem oluşturacaktır. Çay için su kaynatmak, kışın bir yürüyüşten sonra sıcak bir duş almak ve hatta çamaşırlarımızı kurutmak için askıya asmak gibi basit şeyler bile. Tüm bunlar, zaten nemli ve sıcak bir alana daha fazla nem ekleyecektir.

Bir nem alma cihazına sahip olun!

Nem alma cihazları, evinizde stabil bir bağıl nem seviyesini korumak ve nem problemlerini önlemek için gereklidir. Hedef nem seviyenizi belirleyin (çoğu ev için önerilen değer %55RH’dir) ve Meaco Control Logic ile nem alma cihazınız gerisini otomatik olarak yapacak – ihtiyaç duyulduğunda otomatik olarak açılıp kapanacak. Bu, havadan fazla nemi çıkaracak ve dolayısıyla rutubeti ve küf oluşumunu önleyecek, ayrıca pencerelerinizdeki kondensasyonu azaltacaktır! Bu şekilde, kış boyunca pencerelerinizi sıkıca kapalı tutabilirsiniz; böylece sıcak havayı evinizde tutarak gereksiz yere gereksiz yere ısıtmayı açıp elektrik faturanızı artırmak yerine sıcak havayı evinizde tutabilirsiniz. – ayrıca evinizi rutubet, küf ve yoğuşmadan korumuş olursunuz.

Nem alma cihazı, yılın 365 günü boyunca kullanım için harikadır.

Meaco nem alma cihazı, Hava Temizleme Modu özelliği ve yüksek performanslı nem alma kapasitesi ile yıl boyunca son derece çok yönlüdür. Ayrıca Çamaşır Modu özelliği sayesinde, hava durumu güvenilir olmadığında Meaco nem alma cihazı, çamaşırlarınızı kurutmanız için güvenilir bir yardımcıdır. Meaco Control Logic özelliği ve verimli enerji tüketimi ile de Meaco nem alma cihazı sizi yüksek maliyetlerden korur ve ihtiyaçlarınıza göre çalışır. Bu nedenle, bir nem alma cihazının sadece sonbahar ve kış ayları için değil, her mevsim boyunca kullanılabildiğini görüyoruz. 

Back To Top