skip to Main Content

Nem Alma Cihazı ve Çamaşır Kurutma Makinesi

Nem Alma Cihazı ve Çamaşır Kurutma Makinesi

Açık alanınız ve iyi hava koşullarınız varsa, kıyafetleri kurutmak kolay olabilir.

Kışın hava genellikle yağışlı ve soğuktur ve apartman dairelerinde yaşayan insanların kıyafetlerini içeride kurutmaktan başka çaresi yoktur. Bu, bunu yapmanın en iyi yolu hakkında bir ikilem yaratabilir.

Bunun bir yolu çamaşırhaneye gitmektir, ancak bu maliyetli olabilir ve ıslak giysilerle uzun bir yolculuk gerektirebilir.

Bir alternatif, radyatörlerin veya elbise askısının üzerine kıyafetleri asmaktır; bu, boş bir odayla sınırlandıramazsanız nemli bir atmosfere ve dağınık bir görünüme yol açabilir.

Isıtılmış bir havalandırıcı veya kurutma rafı işi daha hızlı yapabilir ancak yine de nem oluşturma konusunda aynı dezavantajlara sahiptir.

Bazen seçenekler, işi yapmak için bir çamaşır kurutma makinesi veya bir nem alma cihazı kullanmak arasında bir seçim yapmaktır ve her birinin avantajları ve dezavantajları vardır.

Giysileri Kurutmak İçin Nem Alıcı Kullanmak

Bir nem alıcının temel amacı, genellikle duvarlarda küf ve kötü sağlık koşulları gibi nemin neden olduğu sorunları önlemek için atmosferdeki fazla nemi uzaklaştırmaktır.

Bununla birlikte, birçok modern nem alma cihazı, kuru yıkamaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir çamaşır yıkama moduna sahiptir.

Üreticiler, nem alıcı çalıştırma maliyetlerinin çamaşır kurutma makinelerine göre daha düşük olduğunu iddia ediyor ve nakit sıkıntısı çeken bazı işletme sahipleri, bunu aynı anda havadaki nemi ve ıslak giysileri kurutmak için bir fırsat olarak görüyor.

Seçilen yöntem genellikle, çamaşırları nem alıcı ile aynı odadaki bir çamaşır askısına koymaktır.

Giysileri Kurutmak İçin Kurutma Makinesi Kullanmak

Bir çamaşır kurutma makinesi, elbette, özellikle çamaşır kurutmaya adanmıştır. Ancak, yeni bir tane alırken alınması gereken kararlar vardır:

 • Mümkünse, enerji açısından en verimli çamaşır kurutma makinesi türü oldukları için bir ısı pompalı kurutucu edinin. Ancak kondenserli ve bacalı modellere göre daha pahalıdırlar.
 • Kondenser kurutucular, periyodik olarak suyun boşaltılması gereken bir tankta giysilerden nem toplar. Ek karmaşıklıkları nedeniyle havalandırmalı modellere göre bozulmaya daha yatkın oldukları bilinir ve bir yükü havalandırmalı bir kurutucuya göre kurutmak daha uzun sürebilir, bu nedenle seçmeden önce dikkatlice düşünün.
 • Havalandırmalı bir kurutucu, duvardaki bir delikten veya çıkış borusunu pencereden sarkıtarak evin tüm nemini alır.
 • Sensörlü bir model, farklı kurutma ayarlarına sahip olacak ve giysiler yeterince kuruduğunda otomatik olarak durarak enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Çalışma Süresi ve Maliyet

Tamburlu kurutucuların ve nem gidericilerin çalışma süreleri ve işletme maliyetleri, modele ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir. Ancak genel görüş, bir çamaşır kurutma makinesinin bir yükü yaklaşık 40 dakikada kurutacağı, nem alma cihazının ise çamaşır modunda yaklaşık 3-5 saat sürdüğü yönündedir.

Enerji açısından en verimli çamaşır kurutma makineleriyle karşılaştırıldığında bile, nem gidericilerin kullanımı çamaşır kurutmak için çamaşır kurutma makinelerinden daha ucuzdur.

Nem alıcılar, çamaşır kurutma makinelerine kıyasla önceden satın almak için daha ucuzdur. En pahalı nem alma cihazları, en ucuz kurutma makinelerinden daha pahalıya mal olurken, ortalama olarak nem alma cihazlarının satın alınması önemli ölçüde daha ucuzdur.

Pratiklik

Tamburlu kurutucuların nem alma cihazlarını yenmesinin bir yolu, kullanımlarının daha kolay ve hızlı olmalarıdır.

Yıkamanız bittiğinde, kurutma makinesinde güvenli olmayan çamaşırları çıkarın, giysilerinizin birbirine dolaşmadığından emin olun ve ardından çamaşır kurutma makinesine koyun.

Nem alma cihazları ile bir kurutma rafı kurmanız ve üzerine kıyafetlerinizi yerleştirmeniz gerekir.

Ayrıca kıyafetlerinizi ayrı bir odada kurutmalısınız çünkü kıyafetleriniz kururken oturup nemli havayı solumak sağlıksız olacaktır. Bu, nem giderici kullanmayı biraz daha az pratik hale getirir.

Artıları ve Eksileri

İşte çamaşırları kurutmak için hem çamaşır kurutma makinesi hem de nem giderici kullanmanın artıları ve eksileri hakkında bir özet.

Nem alma cihazı

Artıları

 • Çalıştırması daha ucuz ve enerji açısından daha verimli
 • Giysilere zarar vermez veya çekmesine neden olmaz
 • Nemi azaltmak ve böylece evinizde nem ve küf oluşumu riskini azaltmak için de kullanılabilir.
 • Hassas olanlar dahil her türlü giysiyi kurutmak için kullanılabilir.

Eksileri

 • Giysileri kurutmak daha uzun sürer
 • İdeal olarak, kullanmayacağınız bir odayı çamaşır kurutmak için ayırmanız gerekir. Kuruyan çamaşırlarınızın yanında nemliyken oturmak sağlıksız olur.
 • Bu yöntemi kullanmak için bir çamaşır askısına da ihtiyacınız var.

 Çamaşır kurutucu

Artıları

 • Giysileri çabuk kurutur
 • Kıyafetleri bir askıda düzenlemenize gerek yoktur, sadece kurutucuya atmanız yeterlidir.

Eksileri

 • Daha fazla elektrik kullanır ve çalıştırma maliyeti daha yüksektir
 • Giysilere zarar verebilir
 • Tüm giysiler tamburlu kurutma için uygun değildir.
Back To Top