skip to Main Content

Metro Türkiye-İstanbul Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırması

SÖZ KONUSU İNSAN SAĞLIĞI İSE, HAVA TEMİZLEME ÇÖZÜMLERİ METRO’DA!

Nefes aldığımızda içimize çektiğimiz hava ile beraber birçok kirletici partikül maddeyi de soluyoruz. Vücudun filtreleme sistemi burnumuz tarafından PM10 partikülleri süzülerek, bu parçacıkların akciğerlere ulaşması önleniyor. Ancak özellikle toz, polen, küf gibi daha küçük olan PM 2.5 ince partiküller, filtre sistemini aşarak akciğerlere, damarlara ve organlara nüfuz ederler. SARS-CoV-2 v.b virüsler, işte bu şekilde ince tozlara tutunarak ve uzun süre havada asılı kalarak akciğerlerimize nüfuz ederler. Yetersiz havalandırmanın olduğu bir odada, hapşırmadan gelen damlacıklar, beş dakika sonra bile bir parçacık bulutu halinde bulunabilir.
Günümüzde Covid-19 salgını ile iç ortam hava kirliliği büyük bir önem kazanmıştır. Hava temizleme cihazları, hava kaynaklı bulaşıcı hastalıklarla mücadelede ek bir yardım ekleyerek hem okul içi hem de ev ortamına fayda sağlar. Özellikle ticari işletmeler, ofisler, eğitim kurumları, yeme içme sektörü gibi kalabalık insan gruplarının bir araya geldiği iç mekanlarda sağlıklı nefes ortamı oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Bu amaçla iç ortamlarda hava kirleticileri ve virüs kaynağını azaltmada hava temizleme cihazları kullanılmaya başlanmıştır.

METRO TÜRKİYE-İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMASI

Metro Türkiye- İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile Hepa filtre özellikli hava temizleyicilerin özellikle yeme-içme sırasında kapalı ortamda ne kadar etkili olduğunu ortaya koymak amacıyla bilimsel bir çalışma ortaya koyduk.

ARAŞTIRMANIN AMACI:

Restoran, kafe ve yemekhaneler başta olmak üzere kapalı yaşam alanlarında bulunabilen Covid-19 ve/veya diğer virüs, bakteri, toz, alerjen ve kimyasallar gibi havada uzun süre asılı kalabilen tüm kirleticileri aşamalı filtreleme sistemiyle temizleyen hava temizleme cihazlarının etkinliğinin ölçülmesi.

ARAŞTIRMANIN KRİTERLERİ:

  • Büyük ölçekli işletmeleri temsilen 850m2
  • Orta ölçekli işletmeleri temsilen 250m2
  • Küçük ölçekli işletmeleri temsilen 125m2

ölçülerinde üç farklı işletme yemekhanesi pilot olarak seçilmiştir.

ARAŞTIRMA YÖNTEMİ:

Ölçümlerde 5 aşamalı filtreleme özelliğine sahip Hepa 13 filtre sistemi kulanılmıştır.

ARAŞTIRMA SONUCU:

Bu işletme yemekhanelerinde partikül madde ile birlikte toplam bakteri, maya küfü ve mikroorganizma ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ölçümlerde test edilen hava temizleme cihazlarının, mekânın metrekaresi, tavan yüksekliği, ortamdaki kişi sayısı ve açık mutfaktaki buharlara bağlı olarak 10 ile 30 dakika içerisinde ortam havasına etkisi aşağıdaki gibidir.

*Bu çalışma Covid-19 pandemi önlemleri kapsamında kamuya açık hizmet veren restoran vb. işletmelerin yasal kısıtlamalar kapsamında kapalı olmaları nedeniyle işletme yemekhanelerinde yapılmıştır.

Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x