skip to Main Content

Kuru ve Çatlak Dudaklar İçin Hem İyileştirici Hem de Rahatlatıcı Bir Etki Hava Nemlendirici

Yılın bu vakti sevdiğimiz birçok şeyi de beraberinde getirir; mesela rahat kazakları, şöminenin önüne kıvrılıp yatmayı, arkadaşlarımız ve sevdiklerimizle geçirdiğimiz kalite zamanları. Ve çaresizce kaçınmaya çalıştığımız buz gibi havaları da, yani bu daha çok ısıtıcı görevi gören her şeyini en yüksek ayarda çalıştırman anlamına da gelebilir. Isı, her ne kadar gerekli sığınağı sağlasa da, kuru havayı da beraberinde getirir. Eğer bir yerde soğuk hava varsa, kuru bir cilt de kaçınılmaz olur. Kuru ciltten daha rahatsız edici ve acılı bir şey varsa o da tabi ki çatlamış dudaklardır. Peki çözüm nedir? Bir Winix L500 Hava Nemlendirici edinmek işinize yarayabilir.

Aynı zamanda keilitis olarak da bilinen çatlak dudaklar:

  • Soğuk hava
  • Kuru hava,
  • Uzun süre güneşe maruz kalmak,
  • Alerjiler,
  • Sürekli dudaklarını yalamak ya da dudaklarına dokunmak,
  • Az su içmek

gibi sebeplerden kaynaklı olarak oluşan kuruluğun bir sonucudur. Cleveland Kliniği’nin açıklamasına göre, dudaklarındaki cilt dokusu vücudun geri kalanını kaplayan ciltten çok daha ince ve hassastır, bunun nedeni ise dudaklardaki dokunun yağ bezlerine sahip olmamasından gelir. Dudaklar, vücudumuzdan farklı olarak üstte saydığımız olumsuz etkilere daha fazla maruz kalır, bundan dolayı daha çok çatlamaya meyillidirler. Kuru dudaklar, dudağı kaplayan derinin dışta kalan katmanının bozulmasıyla ortaya çıkar. Dudak kuruluğu yüzünden dudakların soyulabilir, kaşınabilir, yarılabilir, kanayabilir ve kızarık görünebilir. Çatlak dudaklar acı verici olmanın yanı sıra görüntü olarak kaçınmak istediğimiz bir durum olabilir.

Dudakların çatladığı zaman, neme fazlasıyla ihtiyaç duyar. Onarılmalarına yardım etmek için, ilk önce kaybedilen nemin yerine tekrar koyulması önemlidir. Bulunduğun ortamdaki hava eğer kuruysa, cildindeki nem buharlaşır. Bu, cildinin yeniden nem tutma olasılığını düşürür. Uzmanlar, evinizde oluşabilecek hava kuruluğunu engellemek için bir hava nemlendiricisi bulundurmanın, kurumuş dudakları tedavi edebileceğini hatta bu durumun oluşmasını en başta engelleyebileceğini söylüyor. Bulunduğunuz alana bir hava nemlendirici almak, etrafınızdaki havanın kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olurken, dudak yüzeyinize nem sağlar. Cildinizin geri kalanı gibi, dudaklarınız da nem seviyesini sabit tutabilmek için sağlık oranda neme ihtiyaç duyar. Doğru hava nemlendiricisi evinizin içindeki ideal nem seviyesini ayarlar ve belirli bir düzeyde tutar.

Tabi ki kuru dudaklarınızın durumunu hafifletmek için nem seviyesini bir anda körükleme ihtiyacı duyabilirsiniz, şunu da bilmek gerekir ki çok yüksek seviyede nem cildiniz için kötü sonuçlar oluşturabilir ve bu yüzden yararından çok zararı olabilir. Bir ev için olması gereken nem seviyesi %40 ve %60 arasıdır. Ev ortamın için belirlediğin nem oranı kişisel bir tercih olsa da, çok düşük ya da çok yüksek nem oranının riskleri de vardır. Havada oluşan fazla nem cilt ve ayak mantarı , atopik ya da alerjik dermatite (deri iltihabı) gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Havadaki nem oranının düşüklüğü yüzünden ise kuru öksürük ve burun tıkanıklığı gibi solunumsal sıkıntılar yaşayabilir ya da var olan solunumsal sıkıntılarının şiddetlenmesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Havadaki nem oranını sabit tutabilmek kış dönemi için bir gerekliliktir. L500 Hava nemlendiricileri cildinin doğal nemini korurken, oluşan farkı bütün bir kış görecek ve hissedeceksiniz.

0 0 votes
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Back To Top
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x