skip to Main Content

Kokulu Mum ve Tütsüler Havanızı Zehirliyor Olabilir!

Mumlar ve VOC’ler: Aromadan Daha Fazlasını İçine Çekiyor Olabilirsiniz

Kutlamalarda birkaç normal mum kullanırken, kokulu mumların yıl boyunca evlerde sürekli kullanılan bir ürün olması artık yaygın bir durumdur. Hızlı bir kibrit hareketiyle evinizi istediğiniz ambiyansa dönüştürmek gibisi yoktur. Mumlar hayal edebileceğinizden daha fazla kokuya sahip olsalar da, ortak bir noktaları vardır: iç mekan hava kalitenizi etkilerler.

Kokulu mumlar alanınıza mükemmel aromayı eklemekten daha fazlasını yapıyor; uçucu organik bileşikler (VOC’ler) salıyor. EPA’ya göre, VOC’ler, maruz kalan insanların sağlığını olumsuz yönde etkileme potansiyeline sahiptir. EPA, tanımı gereği VOC’lerin formaldehit, d-Limonen, toluen, aseton, etanol (etil alkol) 2-propanol (izopropil alkol) ve hekzanal içerdiğini belirttiği için bu ifadeye inanmak zor değil. Bu bilgilerle birdenbire, kokulu mum koleksiyonunuz daha az çekici görünmeye başlıyor.

Amerikan Akciğer Derneği, “VOC’ler gözleri, burnu ve boğazı tahriş edebilir, nefes almada zorluk ve mide bulantısına neden olabilir ve diğer organların yanı sıra merkezi sinir sistemine zarar verebilir. Bazı VOC’ler kansere neden olabilir.” Makalede daha sonra uygun havalandırmanın bu etkilerle mücadelede etkili bir yol olduğu belirtilmektedir. Kendinizi kokulu mumlarınızdan ayrılmaya istekli bulmuyorsanız, kullanımlarının olumsuz etkilerini nasıl azaltacağınızı bilmek zorunludur.

Pencerelerin açık olması her zaman bir seçenek değildir, ancak bir hava temizleyici kullanarak iç mekân hava kalitesini artırabilirsiniz. Her Winix hava temizleyici, VOC’lerin varlığıyla özel olarak mücadele etmek için filtrelerle donatılmıştır. Winix, VOC mücadele filtreleri, Hepa Filtre, Koku Giderme için Karbon Filtre ve yıkanabilir ön filtre bulunmaktadır. Umarım, kokulu mumların kullanımı artık daha az korkutucu görünmeye başlamıştır.

Kokulu mumlarınız bir VOC suçlusu olsa da, muhtemelen onları çöpe atmayacaksınız. Uzun bir günün ardından bir miktar rahatlamak ve güzel bir yemek için mükemmel bir ruh hali yaratabilirler – her ikisinden de ayrılmak oldukça zor! Bir hava temizleyicinin kullanımıyla kokulu mumlarınızla vedalaşmanıza gerek yoktur. Winix hava temizleyiciniz gerisini halleder.

Back To Top