skip to Main Content

Karayolu Taşımacılığından Kaynaklanan Küçük Parçacık Kirliliği

Imperial College London (ICL) tarafından yayınlanan bildiride, 2021’de karayolu taşımacılığından kaynaklanan tüm küçük parçacık kirliliğinin %52’sinin lastikler ve frenlerden kaynaklandığı tahmin ettiklerini bildiriyor.

Imperial College London’ın Sıfır Kirliliğe Geçiş girişiminden araştırmacılar tarafından yazılan makale, yakıt emisyonlarını ortadan kaldırmak için elektrikli araçların kullanılmasına rağmen lastik aşınmasından kaynaklanan partikül sorununun hala devam ettiği konusunda uyarıyor.

Dünya çapında her yıl altı milyon metrik ton lastik yol aşınma partikülü (TRWP) salınıyor ve Londra kendi başına yılda 9.000 metrik ton TRWP üretiyor. Ancak bunun çevre ve sağlık sorunlarına ilişkin araştırmalar, yakıt emisyonları üzerine yapılan araştırmalara kıyasla çok az. ICL’den araştırmacılar lastik aşınmasının etkisine öncelik verilmesi gerektiğini söylüyor.

Dr Zhengchu Tan, “Lastik aşınma parçacıkları çevreyi, soluduğumuz havayı, yollardan akan suyu kirletiyor ve su yolları ile tarım üzerinde bileşik etkiler yaratıyor” diye açıkladı. “Tüm araçlarımız sonunda fosil yakıtlar yerine elektrikle çalıştırılsa bile, lastik aşınması nedeniyle araçlardan kaynaklanan zararlı kirliliğe maruz kalacağız.

Bildiride yakıt emisyonlarının azaltılmasında olduğu gibi lastik aşınma araştırmalarına da benzer miktarda yatırım yapılması çağrısında bulunan Imperial mühendisleri, ekolojistler, sağlık görevlileri ve hava kalitesi analistleri yer alıyor.

TRWP, lastik kauçuğunun büyük, görünür parçalarından veya görülemeyen nanopartiküllerden oluşabilir. Bunlar daha sonra kanalizasyona karışıyor ve bazı parçacıklar havaya karışabiliyor. Her ikisi de poliaromatik hidrokarbonlar, benzotiyazoller, izopren ve çinko ve kurşun gibi ağır metaller gibi çeşitli toksik kimyasallar içerdikleri için çevre ve sağlık açısından tehlikelere neden olabilir.

Dr Will Pearse, “Anlayıştaki eksikliklerimiz, her türlü araç kirliliğini sınırlayabilmemiz için yeni çözümlerin daha fazla araştırılması ve geliştirilmesi için hayati önem taşıyor” dedi. “Lastik atığı doğal olarak bozulmaz, bunun yerine çevrede birikir ve biyolojik organizmaların yanı sıra diğer kirleticilerle de etkileşime girebilir.”

Profesör Terry Tetley, “Lastik aşınmasının insan sağlığı üzerindeki etkisi konusunda giderek daha fazla endişe duyuyoruz” dedi. “Bu parçacıkların bazıları havada taşınabilecek kadar küçük olduğundan, kaldırımda yürümek bile bizi bu tür kirliliğe maruz bırakabilir. Bu parçacıkların sağlığımız üzerindeki etkisini daha iyi anlamamız çok önemli.”

Raporun yazarları, politikacılardan ve bilim insanlarından, lastik aşınması kirliliğiyle ilgili, lastiklerin nasıl üretildiği ve insan sağlığı üzerindeki etkileri gibi sorunları araştırmalarını istiyor. Günlük hayatımızın her anında ortaya çıkan ve bir şekilde maruz kaldığımız bu durum, bizi sadece dışarıdayken etkilemiyor. Ev, ofis gibi kapalı alanları havalandırmak için camlarımızı açtığımızda bile aslında farkında olmadan bu tehlikeyi yaşam alanlarımıza dahil etmiş oluyoruz.

Bu noktada Winix Hava Temizleyicileri ortamımızın havasını temizlemek; bize sağlıklı ve temiz hava sağlamak için her zaman yanınızda. Kullanım amacınıza ve yaşam alanlarınızın genişliğine bağlı olarak Zero Pro, Zero S, Zero ve Zero Compact modellerini inceleyebilir, sizin için en uygun hava temizleyiciyi seçmenizi öneriyoruz.

Back To Top