skip to Main Content
İç mekan, kapalı alan hava kirliliği

Kapalı alan hava kalitesi nedir?

“Kapalı hava kalitesi” veya IAQ, çevre güvenliğinde nispeten yeni bir konudur. Son birkaç on yıldır dış mekan kirliliğine çok fazla dikkat çekilirken, iç mekan hava kalitesine odaklanmak yeni başlıyor. Bir evin, ofisin, okulun havasının kalitesi esas olarak içerideki kirletici miktarı ile ilgili olmakla birlikte, nem ve havalandırma seviyeleri ile de belirlenir. EPA – ABD Çevre Koruma Ajansı, kirletici maddelerin konsantrasyonlarının içeride dışarıdan 100 kat daha fazla olabileceğini bulmuştur. Amerikan Akciğer Birliği, çoğu insanın zamanının% 90’ını kapalı alanda geçirdiğini tahmin ediyor, bu yüzden iç mekan havasını temizlemek çok önemlidir.

Peki ev, ofis, okul, hastane, spor salonu, kuaför vb. her türlü kapalı alanda ne tür hava kirleticiler vardır?

Hava yoluyla taşınan kirleticiler

Benzin, mazot, lpg egzozları, PM2.5 toz, siyah karbon, is, tüy, polen vb.

Evdeki nesnelerin, insanların ve evcil hayvanlar kaynaklı kirleticiler

Yemek pişirme kokusu, evcil hayvan kokusu (evcil kedi, evcil köpek), sigara, çöp, banyo ve tuvalet kokuları

Uçucu organik bileşikler

Boya, cila, oje, ahşap parlatıcılar, deterjanlar, parfümler, deodorantlar, kolonyalar, ofis ekipmanları (yazıcılar), mobilyalar

Günümüzde, hava kirliliği sadece astım hastası, koah hastası, bebek, çocuk ve hamileleri etkilemiyor. Herkes soluduğu hava ile bu kirleticileri akciğerine ya da dolaşım yolu ile kalp, beyin ve diğer organlarına taşımış oluyor. Sağlığımızı doğrudan etkileyen hava kalitesini arttırmak için Güney Kore markası, ECARF ( Avrupa Alerji Araştırma Merkezi) tarafından sertifikalı Winix hava temizleme cihazlarımızı inceleyebilirsiniz.

Back To Top