skip to Main Content

Kahve İçmek Astıma İyi Mi Geliyor?

Sabahları içtiğiniz bir fincan keyif kahvesinin astım hastalığına iyi gelme ihtimalini hiç düşünmüş müydünüz?

Kulağa bir tür alternatif tıp tarifi gibi gelse de, kahve kolay ve lezzetli tedavi aracıdır. Genel sağlığınız için de faydalı bir içecek olan kahvenin bu faydalarını sizlerle de paylaşmak istedik

Kahve ve Astım

Sıcak kahvenin buharını hepimiz görebiliriz. Astım atağı sırasında, hava kanalları şişer ve daralır. Bu da nefes almayı zorlaştırır, hırıltılı solunuma ve nefes darlığına sebep olur. Sıcak sıvıların ürettiği buhar bu hava kanallarını açmaya yardım eder. Buhar mukusu ve ödemli dokuyu yumuşatır, bu da özellikle alerjik kökenli solunum yolu rahatsızlıkları için birebirdir.

Kahvenin, muhtemelen çoğu insanın kahve tüketmesinin sebebi olan bir diğer yararı ise kafeindir. Kafein, diğer astım ilaçları ve astım spreyleri kadar güçlü olmasa bile, hava kanallarını açar ve kaslarınızı aşırı kasılmaktan korur. Çok düşük miktarlardaki kafein bile akciğerlerin daha iyi çalışmasını sağlar. Etkileri ise neredeyse dört saate kadar sürer.

Bilim insanları önceki araştırmalarında acı yiyeceklerin solunum hücrelerinin rahatlamasına yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Tat alma organımız bu acı bileşenleri ayırt eder. Tıpkı aynı şekilde vücuttaki farklı hücrelerin de bu bileşenleri algılama ihtimali var. Buna kasıldıklarında nefes darlığına sebep olan akciğerdeki kas hücreleri de dâhildir.

Kahve astım belirtilerini yatıştırmanın dışında da sağlık için farklı faydalara sahiptir. Gün içinde doğru miktarda tüketilen kahve ve kafein, tip 2 diyabet hastalığı riskini düşürme etkisine sahiptir. Böbrek ile ilgili kötü olasılıklara karşı koruma sağlayabilir, kalp ve beyin sağlığını destekleyebilir ve depresyon riskini azaltabilir.

Kahve İçmenin Riskleri

Kahvenin faydaları bir günde hangi miktarda tükettiğinize göre değişir. Sağlıklı üst limit 400 mililitre olarak belirlenmiştir. Fazlası durumda baş ağrısı ve yüksek anksiyete gibi olumsuz yan etkilerle karşılaşmak mümkündür. Eğer kahve tüketim miktarında yükselme ya da azalma olduğunu bu olumsuz yan etkileri hissediyorsanız, kafein alımınızla ilgili doktorunuza danışmanız iyi olacaktır.

Kafeinsiz Kahve ve Çay

“Kafeinsiz kahve” terimi biraz yanlış bir kullanımdır. Çalışmalar, kafeinsiz kahvenin genellikle az miktarda kafein içerdiğini bulmuştur. Bazı kafeinsiz çaylar ayrıca eser miktarda kafein içmektedir. Bununla birlikte, bahsettiğimiz kafein miktarı 15 miligramdan daha az kafeindir. Astıma iyi geldiğini söylediğimiz kahve veya çayda gerçekten kafeini düşünüyoruz. Bir fincan kafeinsiz kahve içmek muhtemelen size zarar vermez ama fazla bir rahatlama da sağlamaz. Bu nedenle, kafeinsiz (ya da kafeinli) kahveye  tamamen güvenmek yerine astım inhalerinizi her zaman yanınızda taşıdığınızdan emin olun.

Yine de kahvenin iyileştirici güçleri sınırlı kalmaktadır. Bu mucize çekirdekler kesinlikle reçeteli bir ilaç kullanmanın ve iyi bir hava kalitesinin yerine geçmez. Sadece içtiğiniz bir kupa kahveyle anında fayda görmeniz imkânsız. Kahve içmek düşündüğünüzden daha faydalıdır, tıpkı Winix hava temizleme cihazları gibi!

Winix‘in tüm hava temizleme cihazı modelleri ECARF – Avrupa Alerjen Araştırma Kurumu tarafından alerji dostu sertifikasına sahiptir. Alerji, astım ve benzeri solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği tıp dünyasındaki otoriteler tarafından onaylanmıştır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın.

0 0 votes
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Back To Top
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x