skip to Main Content

İyonizerli Hava Temizleyicilerin Dezavantajları

İyonizer teknolojisi sadece eksi iyonlar üretir. Eksi iyonlar; virüs, bakteri ve partikül madde kirleticileri etkisiz hale getirmez ancak onların bir araya toplanmasını ve ağırlaşarak yere, zemine, mobilyalara düşmesini sağlar. Ortamdaki her hangi bir hareketlilikte tekrar kirleticiler yükselerek havaya karışır. Dolayısıyla İyonizer teknolojili hava temizleyiciler, havayı temizleme konusunda kalıcı ve etkin bir çözüm sunmaz.

İyonizer üretimi için gerekli olan yüksek voltaj bulunduğu ortamda Ozon Gazı (O3) miktarını artırır. Ortamdaki Ozon gazı (o3) miktarının artması soluma durumunda insan bedeninde kısa süreli iyi hissetme, yorgunluğun, baş ağrısının gitmesi gibi etkiler yaratabilirken, uzun süreli soluma durumunda (FDA’nın hazırladığı rapora göre) merkezi sinir sisteminde, akciğerde tahriş yapabileceği ve akciğer ödemine neden olabileceğine dair uyarılar yapılmıştır.

İyonizer’in kısaca üzerinden geçmek gerekirse her alanda kullanılabilmekte olup, iyonizerli hava temizleme cihazları kullandığında uzun süreli etkileri insan bedeninde zarara sebep olabilmektedir.

Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x