skip to Main Content
Batı Ataşehir hava kalitesi ve hava kirliliği durumu

İstanbul’da hava kalitesi ve hava kirliliği örnekleri

Sağlıklı yaşam denince ilk akla spor (fiziksel aktivite) yapmak ve sağlıklı, organik beslenme geliyor. Peki ya günde ortalama 11 bin litre soluğumuz havanın kalitesine dikkat ediyor muyuz?

Hava kirliliğine uzun süreli maruziyet solunum sistemi hastalıkları; astım, koah, akciğer kanseri vb. ile birlikte damar tıkanıklıklarına ve kalp krizi, beyin kanaması vb. ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Hamilelerde düşük tehlikesine ve doğumlarda düşük kilolu bebekler de sonuçları arasındadır.

Aşağıda İstanbul’da 16 Aralık 2018 ve 17 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen hava kalitesi ölçümlerini bulabilirsiniz.

Örnek: Batı Ataşehir, İstanbul

Rezidans ve işyerleri ile İstanbul Anadolu yakasının prestijli semtlerinden olan Batı Ataşehir bölgesinde, Uphill Towers, Kentplus, Varyap Meridian, Teknik Yapı, Ağaoğlu Andromeda gibi projeler olduğu gibi etrafta ise Yenisahra, Örnek Mahallesi, Mustafa Kemal Mahallesi gibi semtler bulunuyor.

Kış aylarında çevrede yakılan kömür sobaları ile zaten durgun havalarda hissedilen hava kirliliği, Kaiterra hava kalitesi ölçüm cihazımızda da PM2.5 alarmı olarak yer aldı.

Batı Ataşehir hava kalitesi ve hava kirliliği durumu
Batı Ataşehir hava kalitesi ve hava kirliliği durumu

Örnek: Samandıra, İstanbul

Sancaktepe ilçesinde yer alan Samandıra E-6 otobana yakınlığı ile birçok lojistik merkezi, fabrika ile birlikte konutun da bulunduğu bir bölge.

Samandıra’da camı açtığımızda karşılaştığımız hava kalitesi Amerikan Hava Kalitesi Endeksine, AQI’ya göre 155 skora sahip. PM2.5 (ince toz) yüksek seviyede bulunuyor.

Samandıra hava kalitesi ve hava kirliliği durumu
Samandıra hava kalitesi ve hava kirliliği durumu
Back To Top