skip to Main Content
Winix ile iç mekan hava kaliteniz hiç bozulmasın!

İç Mekan Hava Kalitesi Neden Düşer?

Araştırmalara göre sıradan bir insan zamanının %90’ını  iç mekânlarda geçirmektedir. İç mekanlarda soluduğumuz hava dışarıdaki havadan iki ila beş kat daha fazla kir yoğunluğuna sahip olabilir.

İç mekânlarda hava kalitesinin düşmesine sebep olan bazı hatalı davranışları yazımızın devamında listeledik. Evinizin havasını nasıl daha temiz tutabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Hava Filtrelerini Değiştirmemek

İç mekân hava kalitesini en kötü etkileyen hatalardan biri evinizdeki hava filtrelerini değiştirmemek olacaktır. Isıtma, havalandırma ve klima sistemlerinden birine sahipseniz, bu sistemlerin düzenli değiştirilmesi gereken hava filtreleri içerdiğini bilmelisiniz.

Hava filtreleri toz ve alerjenleri hapsederek iç hava kalitesini geliştirir ve enerji için harcadığınız faturaları düşürür. Sıklıkla hava temizleme cihazınızın filtresini kontrol etmelisiniz ve değiştirme süresini geçirmeden değiştirmelisiniz. Hava temizleme cihazları kirli havayı filtreleyerek havayı arındırır. Yine de havadaki kirin filtrelere tutunduğunu unutmayın. Temiz hava filtreleri makinenin içinde dönen havanın temiz ve kirden aranmış olduğundan emin olmanızı sağlar.

Gereksiz Oda Kokuları ve Kimyasallar Kullanmak

İç mekanlarda gereksiz oda kokuları ve kimyasallar kullanmaktan kaçınmanız önemlidir. Çoğu zaman, ev temizleyicileri ve oda spreyleri sağlığınız için oldukça tehlikeli olabilirler ve hatta kansere kadar varabilen kötü sonuçları tetikleyebilirler. Evinizde bu tarz sağlığa zararlı içeriklere sahip kimyasalların ve kokuların kullanımından kaçınmak sağlığınız için önemlidir. Bunun yerine doğal temizlik ürünleri ve oda kokuları kullanabilirsiniz. Örneğin sirke, evinizin her yerinde kullanabileceğiniz harika bir temizlik ürünüdür.

Evi Havalandırmamak

İç mekanlarda yapılan bir başka yaygın hata ise havalandırmadır. Genelde hava güzel olduğunda evlerimizi havalandırmaya daha meyilliyiz. Ancak bu havalandırma şekli, kış aylarında evinizin hava kalitesini oldukça düşürebilir. Bahar aylarında sürekli açtığınız pencereler ise havada dolaşan alerjenlerin evinize girmesine sebep olur.  Bazen insanlar iç mekanlarda havanın temizlenmesi için klima kullanımını yeterli bulabilir. Ancak klimalar sadece evinizin sıcaklığını iyileştirmek için çalışır. İyi bir hava temizleyici kullanmak, evinizdeki hava kalitesini büyük oranda iyileştirir.

Evinizde hava temizleyicileri kullanmanın birçok faydası vardır. Hava temizleyiciler, evinizdeki alerjenleri veya kirleticileri soluduğunuz havadan arındırır ve kötü kokuları azaltır. Bir hava temizleyici veya ev havalandırma sistemi kullanmak, bulunduğunuz iç mekandaki hava kalitesini olumlu yönde değiştirecektir.

Temizlik Rutinine Sahip Olmamak

Kirli bir eve sahip olmak, kötü iç hava kalitesine yol açan yaygın bir hatadır. Özellikle evinizi düzenli olarak temizlemediğinizde, toz, kir, kepek gibi kirleticiler havada birikir. Bu tarz maddeler halınızda, yumuşak mobilyalarınızda ve evinizin diğer alanlarında barınmayı çok sever. Benzer şekilde, evinizdeki çok sayıda halı küçük partiküller ve mikroorganizmalara yuva olduğu için hava kalitesini olumsuz etkiler. İç mekanlarda iyi bir hava kalitesi sahip olmak için iyi bir temizlik rutini edinmeniz şarttır.

Yanıcı Ürünler Kullanma

Yanıcı ürünlerin sık kullanıldığı iç mekanlardaki hava kalitesini bir hayli düşürür. Uygun şekilde havalandırılmayan bu tarz ürünler karbon monoksit ve azot oksit gibi tehlikeli maddelerin salınımına sebebiyet verir.

Fırınlar, ev tipi barbekü /mangal sistemleri, ısıtıcılar, kokulu mumlar, odun ve kömür yakıtlı ısınma sistemleri evinizde solunum için tehlikeli bir ortam oluştururlar. Yanıcı ürünler gözlerde, burunda ve boğazda tahrişe sebep olur. Ayrıca yorgunluk, mide bulantısı ve baş dönmesine gibi yan etkiler taşır.

Evinizdeki yanıcı ürünlerin kullanımını azaltarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Uygun havalandırma yöntemlerini kullanarak bu maddelere maruz kalma oranınızı da azaltabilirsiniz.

İç mekan hava kalitenizi birlikte iyileştirelim

Evinizdeki havayı temiz tutmanız, sağlığınızı korumak ve daha rahat nefes alabilmeniz için önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz alışkanlıklardan kaçınarak iç mekân hava kirliliğini belli bir oranda önleyebilirsiniz. Buna rağmen hava kalitenizin hala yetersiz olduğunu düşünüyorsanız Winix size yardım etmek için burada! Winix farklı iç mekanlara hitap eden model çeşitleriyle hava kalitenizi en iyi seviyede tutmanıza yardımcı olur.  İç mekân hava kalitenizi ve solunum sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı hava temizleyicileri ve hava nemlendiricileri modellerimiz ile hava kaliteniz için elimizden geleni yapıyoruz.

Hava temizleyici ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemize göz atın!

0 0 votes
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Back To Top
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x