skip to Main Content

HEPA Filtre Nedir ve Neden Önemlidir?

HEPA Filtre Nedir ve Neden Önemlidir?

Eviniz veya ofisiniz için bir hava temizleyici cihazı seçerken, bakmanız gereken en önemli unsur HEPA filtredir. Hava temizleyici cihazlarda kullanılan HEPA filtrenin kalitesi; filtreleme işleminde sağlığa zararlı partiküllerin havadan ayrıştırılmasına ve temiz hava oluşturmada en önemli unsur olduğu için anahtar niteliğindedir.

HEPA filtreleri, mevcut salgın sırasında okullarda, hastanelerde ve ofislerde bu kadar çok hava temizleyicinin kullanılmasının ve hava temizleyicilerin alerji ve astımdan müzdarip olanların yaşam kalitesini iyileştirmesinde etkili olmasının nedenidir.

Peki HEPA filtre nedir? Nasıl çalışır? Virüslere, bakterilere ve alerjenlere karşı neden bu kadar etkilidir? Bu yazıda HEPA filtrelerle ilgili bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

HEPA Filtre Nedir?

HEPA (Yüksek Verimli Partikül Yakalayıcı) filtreleri, küçük parçacıkları (gerçekten küçük olanları!) filtrelemek için büyük bir kapasiteye sahip filtrelerdir. HEPA filtreleri, içlerinden geçen hava akımındaki partiküllerin %99,9’undan fazlasını giderir. Bu parçacıklar alerjenler, virüsler, bakteriler, kimyasal bileşikler, toz ve daha pek çok şey olabilir.

Astımı, alerjisi olan veya solunum problemleri olan kişiler için çok yardımcıdır. Bu tür filtreler, COVID-19 salgını sırasında virüsün iç mekanlarda azalmasına yardımcı olmakta ve böylece virüsün yayılmasını engellemekte çok önemli rol oynamaktadır.

HEPA Filtreleri Nasıl Çalışır?

Filtreleme işlemi çok basit bir süreç. Hava temizleyicileri havayı emer, havayı bir dizi filtreden (HEPA filtre dahil) geçirir ve temiz havayı odaya verir. Filtre, genellikle selüloz, sentetik elyaf veya cam elyaf tabakaları olan elyaf ağından oluşur. Bu lifler akordeon şeklinde düzenlenmiştir ve bu onlara parçacıkları yakalama konusunda daha büyük bir olanak sağlar. HEPA filtresi, 0,3 mikrondan büyük patojenleri kolayca ortadan kaldırır.

HEPA Filtre Verimliliği

İki farklı hava temizleme cihazı arasında tercih yapmak durumunda kaldığınızda, temizleyicilerin hangi tip HEPA filtre kullandığını bilmeniz gerekir. Bu nedenle ilk olarak, farklı HEPA filtre türlerinin tutabileceği partikül yüzdesini bilerek başlamalısınız.

Şu anda %100 filtrelemeye ulaşmak mümkün değildir, ancak günümüz teknolojisi buna çok yakındır. Çünkü bir HEPA filtre 0,12 ila 0,25 mikronluk Filtreden En Kolay Geçen Tanecik Boyutu (MPPS)’nun %99,9’unu tutar. Bir HEPA filtresi bunu en küçük ve En Kolay Geçen Tanecik Boyutu (MPPS) ile yapabilir. Bu bilgiler ışığında virüslerin dahil oldukları parçacıklar olan bir mikrondan daha büyük parçacıklara karşı ne kadar etkili olduklarını hayal edin. Partikülleri HEPA filtresiyle filtrelemek ve hapsetmek daha da kolaydır. Bu nedenle, HEPA filtrenin verimliliği neredeyse %100’dür.

HEPA Filtrenin Sertifikalandırılması

HEPA filtreler tercih edilirken, filtrenin sertifikalı olmasına dikkat edilmelidir. Filtrelerin sertifikalı olması için, HEPA filtreleri ve hava temizleyicileri belirli testleri geçmelidir. Avrupa standartlarına göre, HEPA filtreleri havadaki partiküllerin en az %99,95’ini gidermelidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise partiküllerin en az %99,97’sinin filtrelenmesi gerekiyor.

Avrupa’da. HEPA filtreleri UNE-EN 1822-1: 2020 standardına göre sınıflandırılmıştır.

EN 1822 standardı bize 3 ana filtre kategorisi veya sınıfı olduğunu söyler: EPA, HEPA ve ULPA filtreleri, partiküllerin tutma verimini düşük kapasiteden (EPA) daha yüksek tutma kapasitesine (ULPA) kadar değiştirir. ULPA, genel olarak hastanelerde ve laboratuvarlarda kullanılmaktadır. HEPA H13 ve True HEPA filtreleri, etkili filtrelemeye izin verdikleri ve uygun bir fiyata sahip oldukları için günümüzde evler, okullar ve ofisler için en yaygın kullanılan filtrelerdir.

EPA “Verimli Partikül Yakalayıcı”, sınıflandırma seviyeleri: E10, E11 ve E12.

HEPA “Yüksek Verimli Partikül Yakalayıcı”, iki seviyeli sınıflandırma içerir: %99,95 verimlilikle H13 ve %99,995 ile H14. Gerçek HEPA Filtresi (%99,97) performansı H13 ve H14 arasındadır.

ULPA “Ultra Düşük Penetrasyonlu Yakalayıcı”, sınıflandırma seviyeleri: U15, U16 ve U17.

Tüm WINIX hava temizleyicileri, UNE-EN.1822-1: 2020 standardı kapsamında ECARF tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır. Gerçek HEPA Filtresi (Amerikan sınıflandırması) WINIX tarafından hava temizleyicilerimizde kullanılan filtredir, H13 ile H14 (Avrupa sınıflandırması) arasındadır ve partiküllerin %99,97’sini filtreler.

True HEPA filtre lifleri, parçacıkları dört farklı şekilde yakalar:

  • DURDURMA

Durdurma etkisi, hava akışında asılı duran büyük, ağır parçacıklar üzerinde çalışır. Bu ağır parçacıklar, kendilerinin dış yüzeyini çevreleyen sıvıdan daha ağırdır. Sıvı, filtre içerisindeki lif boşluğuna girmek için yön değiştirdikçe, parçacık ağırlığından dolayı sıvının belirlediği rotada ilerlemez ve düz bir çizgide yoluna devam eder. Böylelikle filtre içerisinde liflere çarpar ve durdurulur.

  • YAKALAMA

Doğrudan yakalama, atalet için yeterince büyük olmayan ve hava akışı içinde dağılmaya yetecek kadar da küçük olmayan orta büyüklükteki parçacıklar üzerinde çalışır. Bu orta büyüklükteki parçacıklar, lif boşlukları boyunca hareket ederken hava akışını takip eder. Parçacıklar, bir fibere dokunduklarında yakalanır veya hapsedilir.

  • YAYINIM

Yayınım en küçük parçacıklarda etkilidir. Küçük parçacıklar hava tarafından sürekli hava akışı içinde sirküle edilir. Bir partikül ne kadar küçükse, hava akımında sirküle edilme olasılığı o kadar yüksek olur, bu da fiber lifler ile çarpışma ve yakalanma olasılığını artırır.

  • ELEME

Filtrelemede en yaygın mekanizma olan eleme, parçacık lif boşlukları arasına sığamayacak kadar büyük olduğunda meydana gelir.

Bu 4 tip filtreleme sayesinde True HEPA filtresi, sağlığımıza zararlı havadaki partiküllerin %99,97’sini yakalayabilir.

Artık ihtiyaçlarınıza uygun bir HEPA filtreli hava temizleyici seçebilmek için gerekli olan her şeyi biliyorsunuz. Winix’in PlasmaWave teknolojisinin nasıl çalıştığını bilmek ilginizi çekebilir, bu teknoloji havadaki virüsleri azaltmada oldukça etkili ve hava temizleyicilerimizdeki Gerçek HEPA filtresinin mükemmel tamamlayıcısıdır.

Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x