skip to Main Content
WINIX Zero Pro hava temizleyici sertifikaları

Hava Temizleyicinin Sertifikalı olması neden önemlidir?

Hava temizleyicileri, özellikle son yıllarda artan hava kirliliği ve salgınlarla beraber sağlıklı bir iç mekan hava ortamının korunmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Oluşabilecek sağlık risklerini ortadan kaldırmak için uygun sertifikalara sahip bir hava temizleyici satın almak önemlidir. İyi bir hava temizleyicinin en yüksek standartlara sahip olması çok önemlidir. Hava temizleyicileri, yalnızca kapsamlı testlerden geçtikten sonra sertifika alabilir. Bu testler, her tür tehlikeli partiküllere maruz kalan test ortamlarında gerçekleştirilir ve tüm potansiyel tehlikeler ayrı ayrı ölçümlenir.

Çoğu insan, sağlık nedenleriyle HEPA filtreli bir Winix hava temizleyici satın almayı tercih ediyor. Hava temizleyicileri, ortamdaki eski havayı yeniler ve iç mekan kirleticilerinin neden olduğu sağlık sorunlarını büyük ölçüde azaltır. Kapalı ortamlarda bulunan partiküller solunum yolu enfeksiyonlarını, nörolojik sorunları tetikleyebilir ve astım semptomlarını kötüleştirebilir. Kaliteli bir hava temizleyici, ev tozu akarları, evcil hayvan tüyleri, polen ve küf dahil olmak üzere çeşitli iç mekan hava kirleticilerini en aza indirir ve ortadan kaldırır.

HEPA (Yüksek Verimli Partikül Emici) filtresinin piyasadaki en etkili filtre olduğu kanıtlanmıştır ve HEPA filtrenin sertifikalı olması çok önemlidir. HEPA filtre sertifikalı bir hava temizleyici, size mümkün olan en temiz havayı soluyabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm güvenliği sağlamalıdır.

Tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, yaşam kalitelerini artıracağı için sertifikalı bir hava temizleyici almayı tercih ederler. Bu nedenle, hava temizleyicilerle ilgili sertifikaların önemi küçümsenemez.

                                           WINIX hava temizleme cihazlarının tüm modelleri ECARF, Allergy UK tarafından “alerji dostu” sertifikalıdır.

WINIX Hava Temizleyicileri hangi sertifikalara sahiptir?

Winix hava temizleyicileri, Avrupa’da hava temizleyiciler için önemli bir kriter olan ECARF ve Allergy UK sertifikalarına sahiptir. Winix hava temizleme cihazları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en önemli sertifika olan AHAM sertifikasına da sahiptir. ECARF ve AHAM sertifikaları; WINIX hava temizleyicilerin; Toz alerjisi, ev akarı alerjisi, mayt alerjisi, polen alerjisi, kedi tüyü alerjisi, köpek tüyü alerjisi gibi hassasiyeti olan kişilerde alerjinin tetiklenmesini önemli derecede azalttığını teyit eder. Özellikle astım, alerjik astım, alerjik rinit, koah gibi hastalığı olanlar için bu sertifikalara sahip hava temizleyici en iyi hava temizleme cihazı olarak görülebilir.

ECARF - Alerji Araştırma Merkezi "alerji dostu" sertifikası
ECARF – Avrupa Alerji Araştırma Merkezi “alerji dostu” hava temizleyicilere verilen logo
Hava temizleme cihazının alerji Hastalığına iyi geldiğine dair Britanya - İngiltere'den onay logosu
WINIX’in, Britanya Alerji Merkezi tarafından “alerji dostu” hava temizleme cihazı olduğuna dair onay

ECARF sertifikası

Winix hava temizleme cihazı, ECARF tarafından onaylanmış olmaktan gurur duyar.

ECARF, Avrupa Alerji Araştırma Vakfı’nın kısaltmasıdır ve 2003 yılında Almanya’nın Berlin kentinde kurulmuştur. İlk onay mührü 2006 yılında verilmiştir. Misyonları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. med. Dr. C. Torsten Zuberbier tarafından şu şekilde özetlenmiştir: “Kar amacı gütmeyen Avrupa Alerji Araştırma Vakfı’nın (ECARF) misyonu, alerjisi olan kişilerin günlük konularda ve tedavi seçeneklerinde mümkün olan en iyi rehberliği almalarını sağlamaktır.”

ECARF sadece hava temizleyicileri değil, aynı zamanda kozmetikler, yiyecekler, oteller, deri ürünleri, elektrikli süpürgeler ve çok daha fazlası gibi bir dizi başka ürünü de test etmektedir. Bir ürünün ECARF sertifikasına uygun olabilmesi için, önde gelen 15 uluslararası bilim adamı ve teknisyen tarafından tasarlanmış bir dizi teste tabi tutulması gerekmektedir. Tüm bu testler kapalı bir iklim odasında gerçekleştirilir. Yalnızca en iyi hava temizleyicileri bu testleri geçer ve tüm Winix hava temizleyicilerinin bu testleri çok başarılı bir şekilde geçtiğini söyleyebiliriz.

ECARF testi için kriterler:

  • En küçük nüfuz edici parçacık boyutunda (> 0,1 – <0,3 μm) Minimum Verimlilik: >%85
  • 0,5 μm partikül boyutunda Toplama/Yakalama Verimliliği (Bakteriler, ince toz): >%90
  • 3 μm’den büyük Partikül boyutunda (küf sporları, polen) Toplama/Yakalama Verimliliği:> %95
  • Ozon salınımı: <7 ppb
  • Sıcaklık farkı (pis/atık havaya kıyasla oda sıcaklığı): <0,3 K
  • Pis/atık havanın nötr bir kokusu vardır
  • Cihaz, etkili olduğu maksimum oda boyutu hakkında bilgi veren ve 3 μm’den büyük tüm partiküllerin %95’inin bir saat içinde filtrelendiği gösteren bir talimat etiketine sahiptir.
  • 200 m³/saat’ten daha az performansa sahip cihazlar, en düşük ayarda <32 dB’ye sahiptir.

Allergy UK sertifikası

İngiliz Alerji Vakfı, 1991 yılında alerjisi olanların yaşamları boyunca rahatsızlıkları hakkında kaliteli destek, eğitim ve tavsiye alma hakkına sahip olduğuna inanan bir grup önde gelen Birleşik Krallık alerji uzmanı tarafından kuruldu. Birleşik Krallık sağlık sistemi sadece sınırlı alerji hizmetleri sunmaktadır ve 2001 yılından beri Allergy UK olarak faaliyet gösteren İngiliz Alerji Vakfı, sağlık sektöründe olan bu boşluğu doldurmak ve destek sağlamak için kurulmuş hayır kurumudur. Ayrıca, alerjinin ciddiyetinin ve alerjik hastalıkla yaşayanların yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin daha iyi tanınması için çalışmalar yapar ve organizasyonlar düzenler. Misyonları: “Misyonumuz, Birleşik Krallık’taki tüm seviyelerde alerji farkındalığını arttırmak ve vizyonumuz, alerjiden etkilenen herkesin mümkün olan en iyi bakımı ve desteği almasıdır.”

Gerçekleştirilen testlerin bazı örnekleri

Bir cihazın sertifikalandırılabilmesi için hava temizleyicileri, CADR (Temiz Hava Dağıtım Oranı)’ı hesaplayan Hava Akışı (m3/s cinsinden ölçülür) dahil olmak üzere bir dizi teste tabi tutulacaktır. Bu test, belirli bir odadaki havayı tamamen yenilemek için ne kadar zaman gerektiğine dair fikir verir.

Gerçekleştirilen bir başka test türü ise Verimlilik Testleridir. Hava temizleyici, hava temizleme söz konusu olduğunda etkinliğini ölçmek için kapalı bir odada farklı boyutlarda toz partiküllerine maruz bırakılır.

Koku (gaz) testleri de yapılmaktadır. Hava temizleyici, çok sayıda gaza maruz bırakılır ve kokuları ne kadar hızlı ve etkili bir şekilde nötralize edebildiğini ölçmek için kısa bir süre için maksimum filtreleme hızında çalıştırılır.

Winix Zero Hava Temizleme Cihazının çevreden kirli havayı (tamamen dumanla kirlenmiş) nasıl etkili bir şekilde filtrelediğini görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x