skip to Main Content
WINIX hava temizleme cihazı

Hava temizleme cihazını etkin kullanmanın püf noktaları

Bir hava temizleyici satın aldınız, zaten bir tane var ya da bir tane satın almayı düşünüyorsunuz, her fayda var.

  • Hava temizleme cihazını, stratejik olarak işlevsel bir yere yerleştirin. Tercihen bir hava akışının mevcut olduğu bir yere, bir pencereye bakan veya bir pencerenin yakınındaki bir kapıya yakın konuma hava temizleyiciyi konumlandırın. Hava temizleyicinin kendisinin oluşturduğu hava akımının etki edeceği bir yer seçilmeli. Bu nedenle, cihaz bir duvardan veya mobilyadan en az 20 cm uzakta olmalıdır. Daha sonra tüm odadaki hava verimli bir şekilde filtrelenebilir. Buna ek olarak, bir hava temizleyicinin neredeyse sadece bulunduğu odada etkin çalıştığını unutmayın. Hava temizleyiciyi başka bir odaya taşıyabilirsiniz, ancak odalar arası hava akımı az ise, sadece bulunduğu odadaki hava kalitesini iyileştirecektir.
  • Hava temizleyiciyi açık bırakın. İç mekan hava kirliliği hızlı bir şekilde oluşabilir. Basit bir kapı açıklığı buna neden olabileceği gibi insanların veya hayvanların hareketleri de toz veya diğer parçacıkların havaya tekrar karışmasına neden olur. Hava temizleme cihazı kapalı olduğunda, hava temizleyici ortaya yeni çıkan bu toz partiküllerini temizleyemez. Hava temizleyiciyi açık bırakarak, hava kalitesi çok daha iyi ve daha sabit seviyelerde tutabilirsiniz, böylece herhangi bir alerji tetikleyicisi riski daha hızlı giderilir. Çevreye olan sorumluluğumuz gereği minimum elektrik tüketimi hedefimizdir. WINIX hava temizleme cihazı, sadece gerektiğinde güçlü modlarda çalışmasını sağlayan otomatik mod sistemine sahiptir. Toz sensörünün, toz partiküllerini veya diğer yabancı maddeleri tespit etmediği durumlarda cihaz minimum fan seviyesinde çalışır.
  • Hava temizleyicinin ses seviyesine dikkate alın. Uykunuz hafif midir? Uyku moduna sahip bir hava temizleyici seçin. Ardından hava temizleyicinin geceleri daha düşük bir ayara sahiptir ve paneldeki ışıklar da sönecektir. Hava temizleyici bir ışık sensörüne sahipse, hava karardığında otomatik olarak uyku moduna geçer.
  • Pencereleri ve kapıları açmak iyidir, ama çok fazla değil. Bir odada bir hava temizleyici olsa bile, havalandırmak önemlidir. Bu durum bir odadaki oksijen miktarını arttırır, ancak dışarıdan çok fazla hava girdiğinde, hava temizleyici tüm partikül maddeleri filtrelemekte sorun yaşayabilir. Bu nedenle ipucumuz, hava temizleyicinin hava akışını koruyabilmesi için bir kerede bir açık pencere veya kapı tutmaktır.
  • Ön filtrenin düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini unutmayın. Ön filtre, havadaki büyük parçacıkların diğer filtrelere ulaşmamasını sağlar, bu nedenle daha çabuk kirlenir. Bu filtre çok fazla içeri girdiğinde, hava temizleyici artık en uygun şekilde çalışmaz. Bu yüzden bu filtreyi haftada bir kez temizlemeniz önerilir. Bunu yapmak için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz.
  • Hava temizleyicideki filtrelerin değiştirilmesi de önemlidir. Aslında, filtreler hava temizleyicinin en önemli parçasıdır. Havayı uygun şekilde arındırmak için vazgeçilmezdirler. Bir filtre, hava temizleyicinin uğraşması gereken kirlilik sayısına bağlı olarak ortalama bir yıl sürer.

En iyi hava temizleme cihazını ararken, yukarıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. WINIX hava temizleme cihazları hem ECARF – Avrupa Alerji Araştırma Merkezi tarafından “alerji dostu” sertifikalı ender markalardandır hem de fiyat/performansı yüksektir.

Back To Top