skip to Main Content

Hava Temizleme Cihazı ve Hava Nemlendirici Arasındaki Farklar

Evinizin ihtiyacı olan şey bir hava temizleme cihazı mı yoksa bir hava nemlendirici mi? Koşullara bağlı olarak ikisi de oldukça kullanışlı olsa da, işlevleri farklı iki cihaz söz konusu. Seçim yapmanızı kolaylaştırmak adına, hava temizleyeme cihazı ve hava nemlendirici arasındaki farkı size anlatmak istedik.

Hava Temizleyici ve Nemlendirici: Hangisine İhtiyacınız Var?

 • Hava temizleyiciler
  Hava temizleme cihazları basitçe odadaki kirli havayı çekerek, kirinden arındırır ve temiz havayı tekrar odaya dağıtır. Bu sayede havada oluşan kirleticileri yakalayarak tekrar solumanızı engeller.
  Hava temizleyicileri hava nemlendiricilerle karıştıranlar olur. Ancak, iki makine de farklı sorunlara çözüm sağlar diyebiliriz. Hava temizleyicileri, havayı alerjenlerden ve kirleticilerden arındırmak, ayrıca küf ve kokularla mücadele etmek için tasarlanmıştır. Özellikle alerji ve astımla mücadele eden yetişkinler ve çocuklar için faydalıdır. Havadaki nem dengesini sağlamak gibi bir özelliğe sahip değildir.
 • Hava nemlendiriciler
  Peki, hava nemlendiriciler havayı temizler mi? Hayır. İşlevleri ne havanın kalitesini artırır ne de içindeki partikülleri azaltır. Hava nemlendiriciler, bir odadaki veya evdeki nem seviyesini artırmak için havaya su buharı veren cihazlardır. Hava nemlendirici, modeline bağlı olarak sıcak buhar veya soğuk buhar yayar. Bunun dışında bazı modellerde koku özelliği de mevcuttur. Örneğin, Winix L500 Hava Nemlendirici modeli Lavanta ve Okaliptüs özlü aroma pedleriyle ortama hoş bir koku da yaymaktadır.
  Yaşadığınız odayı nemlendirmek, burun tıkanıklığı yaşayan yetişkinler ve çocuklar için faydalıdır. Ek olarak, kışın havadaki nem eksikliği nedeniyle oluşmuş cilt, dudak ya da burun kuruluğuna da fayda sağlar.
  Hava nemlendiriciler, evinizdeki ısıtma ve soğutma sistemleri yüzünden bozulan nem dengesini düzenler. Nem dengesinin eksikliği, halihazırda yaşadığınız kuruluk problemini tetikleme ihtimaline sahiptir.

Hava Temizleyici ve Hava Nemlendirici Kullanmanın Püf Noktaları

Hem hava temizleyiciler hem de nemlendiriciler bebeğiniz için faydalar taşır. Ancak, hava nemlendiriciyi her zaman açık bırakmak doğru değildir. Havadaki aşırı nem zeminlerde, duvarlarda ve diğer yüzeylerde yoğuşmaya neden olarak evinizi mikro partiküllere karşı daha duyarlı hale getirir. Bu mikropların birikmesi yetişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde alerji ya da astımı tetikleyebilir. Örneğin, bebeğiniz göğüs ve sinüs tıkanıklığı çekiyorsa, bir hava nemlendirici semptomlarını yatıştırabilir.

Eğer evinizin aşırı nem barındırdığından endişe ediyorsanız, bir higrometre kullanın. Bu cihaz, bir odadaki nem seviyesini ve buna karşılık gelen sıcaklığı tespit eder. Genel olarak, iç mekanlarda %60’tan fazla nem oranı yüksek olarak geçmektedir.

Eğer evinizde bir koku problemi varsa hava temizleme cihazı kullanmanız daha uygun olacaktır. Uygun filtreye sahip bir hava temizleyici hem alerjenleri hem de tozu hapseder. Winix, True Hepa Filtresi ile iç mekan havasında bulunan ince tozları (PM2.5), polen ve evcil hayvan tüyleri gibi alerjenleri, kömür ve odun ateşi dumanını temizler. Aktif karbon filtresi ile evcil hayvanların mama ve tuvalet kokuları gibi organik kokuları da giderir.

Winix önde gelen hava temizleyicileri ile evinizin havasındaki kirleticileri azaltmak için uzun vadeli bir çözüm sunar.

Bakımı ihmal etmeyin

Hava temizleyicinizin veya nemlendiricinizin bakımı son derece önemlidir. Kirli bir nemlendirici, ailenizin sağlığına zararlı olabilecek maddeler üretme eğilimdedir. Hava nemlendirici kullandıktan sonra kalan suyu hemen boşaltın ve su kabını kurutun. Nemlendiriciyi açık bırakın ve tamamen kurumasını bekleyin.
Aynı şekilde, eski, tıkalı bir filtre cihazın tam kapasite çalışmasını engeller. En iyi sonuçlar için, filtreyi üreticinin yönergelerine göre rutin olarak değiştirdiğinizden emin olun ve her zaman yönergeleri izleyin.

Doktorunuza danışın

Nihayetinde, aileniz için neyin en uygun olduğunu bileceksiniz. Ailenizin bir hava nemlendiriciden mi yoksa hava temizleyiciden mi daha iyi yararlanacağından emin değilseniz, doktorunuza danışın. Unutmayın, her iki makine de farklı işlevlere sahiptir ancak sizin ve sevdiklerinizin ihtiyaçlarına uyacak şekilde birlikte kullanılabilir.
Hava temizleyici seçeneklerimize göz atarak daha temiz, daha sağlıklı bir havaya doğru ilk adımı atın. Winix hava temizleyicileri sessiz, güçlü ve etkilidir. Bu da onları eviniz veya ofisiniz için mükemmel bir tamamlayıcı yapar.

0 0 votes
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Back To Top
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x