skip to Main Content

Hava Kirliliğinin Beyinde Neden Olduğu Hasarlar

HAVA KİRLİLİĞİNİN BEYNİMİZE VERDİĞİ ZARARLAR

Hava kirliliğine kronik rahatsızlıklar üzerine etkilerini incelemek için yapılan çalışmaların çoğu gözlemseldir ve araştırmacılar hava kirliliğinin bilişsel işlevin, beyin fonksiyonlarının azalmasına sebep olduğunu kabul etmek istemiyorlar. Ancak, insanlarda ve hayvanlarda yapılan in vivo (canlı ortamda ya da yaşayan koşullarda) çalışmalardan elde edilen kanıtlar ile in vitro (laboratuar ortamında ya da yapay koşullarda) araştırma ve ölüm sonrası beyinlerin analizleri birleştirilince bu fikir desteklenmeye başlıyor.

 

PARTİKÜLER YAPI

Araştırmacılar, ölüm sonrası insan beyninin ön korteksinde araç motorları tarafından üretilenlere benzeyen manyetit parçacıkları keşfettiler.

BEYAZ MADDE

Bazı araştırmalar, yüksek seviyelerde hava kirliliğine maruz kalan insanlarda daha az beyaz madde hacmi bulmuştur. Beyaz madde veya ak madde, sinir sisteminde bulunan nöronların aksonlarının oluşturduğu topluluklara denir.

GELİŞİMDEKİ AZALMA

MRI taramaları, bazal ganglionlar gibi beynin bazı bölgelerinin hava kirliliğine maruz kalan çocuklarda normalden daha yavaş geliştiğini göstermektedir.

İLTİHAPLANMA ARTIŞI

Yapılan in vitro ve in vivo araştırmaları, hava kirliliği bileşenleri ile beyin hücrelerindeki iltihapla ilişkili hasar arasında bir bağlantı buluyor.

AMYLOİD PLAKALAR

Bazı araştırma grupları, hava kirliliğine maruz kalan insan ve hayvanların beyinlerinde Alzheimer ile ilişkili amiloid-ß gibi proteinlerin daha fazla biriktiğini bildirmiştir.

Havadaki kirleticiler, partikül madde diye tanımlanan ince tozlar halinde uçuşmaktadırlar. Bizler bu kirleticileri solumadan, kullanacağınız alana uygun True Hepa Filtreli  WINIX hava temizleyicilerini inceleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.the-scientist.com/features/air-pollution-may-damage-peoples-brains-66473

Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x