skip to Main Content

Hava Kirliliği ve Bitki Örtüsü

Hava Kirliliği ve Bitki Örtüsü

Tehlikeli parçacıklar havada gezinirken yalnızca vücudumuza zarar vermez. Öyle ki, hava kirliliği bitki örtüsü için de oldukça zararlı olabilir. Bitikiler, hava kirleticilerine yüksek oranda maruz kaldığında zarar görür.

Bu zarar, yapraklar üzerinde kendini gösterir, ancak azalan verime ve bitkinin erken ölümü de birer belirtidir. Hava kirliliğinin bitki örtüsü üzerindeki tahribatı yalnızca belirli kirleticinin yoğunluğuna değil, aynı zamanda bir dizi başka faktöre de bağlıdır. Kirleticiye maruz kalma süresi, bitki türü ve bitkinin bu kirleticilere karşı duyarlı veya dirençli olmasını sağlayan çevresel faktörleri içerir.

Havadaki kirleticiler yaprak yapısının zarar görmesine neden olur.

Hava kirliliğinin bitki örtüsü üzerindeki etkisi son yıllarda önemli bir endişe haline geldi. Hava kirleticiler, özellikle O3 ve NOx, yaprak yapısına zarar verir.

Bu tarz maddeler, başlangıçta kökleri etkiler ve bitkinin topraktaki yararlı maddeleri yakalama kabiliyetini sekteye uğratır. Bu şekilde kirletici maddelerin toprakta birikmesine sebep olur. Bitkiler, su basıncı gibi hava kirliliğinin bir sonucu olarak çeşitli baskılara maruz kalır. Hava kirliliğinin bitki örtüsü üzerindeki etkisi, bitki örtüsüne şimdi ve gelecekte ciddi zarar verme potansiyeline sahiptir.

Hava kirleticilerinin yaprak yapısında neden olduğu hasar tesadüf gibi gelebilir ancak değil. Kirleticilerin bitkilerimizde tahribata yol açması dolaylı bir süreçtir. Örneğin, yer seviyesindeki ozon kloroza sebep olur, bu da bitkilerde demir noksanlığına verilen addır. Klorofil eksikliği ise yaprakların sararmasına neden olur. Fotosentez bitkilerin hayatta kalma şeklidir ve bu biyolojik süreç klorofil gerektirir. Bu molekül kaynağını güneşten alır ve enerjisini gıda üretim sürecine güç sağlamak için kullanır.

Hava kirliliği yaprak yapısını bozar, bu da klorofili bozar ve klorofil olmadan bir bitki besin veya enerji üretemez. Hava kirleticiler yaprak yapısına zarar vermenin yanı sıra çiçeklenmeyi geciktirir, kök ve stoma hasarına sebep olur.

Bitki Örtüsüne Zarar Veren Bazı Maddeler

Hava kirliliğine sebep olan bazı maddeler toprak pH’ını değiştirerek ve alüminyum gibi toksik metal tuzlarının çözünmesine neden olarak doğrudan veya dolaylı olarak bitkiler için öldürücü olabilirler. Aşağıda, bitkilere zarar vermesiyle bilinen bazı maddeleri sıraladık.

Ozon: Ozon, UV ışınlarını engellediği için Dünya üzerindeki yaşam için faydalı olan önemli bir sera gazıdır. Ne olursa olsun, ozon yeryüzünden ne kadar uzaktaysa bize o kadar çok yararı olur. Yeryüzüne inen ozon, nefes alma güçlükleri, tıkanma, boğaz tahrişi vb. gibi çeşitli sıkıntılar yaratabilir. Bitki hücre kapasitesinin azalmasına neden olarak fotosentetik süreci olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Büyüme mevsimi boyunca, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında, ozon seviyeleri önemli ölçüde değişir. Salatalık, üzüm, yeşil fasulye, marul, soğan, patates, turp, şalgam, ıspanak, tatlı mısır, tütün ve domates ozona karşı hassas ürünler olarak bilinir. Dirençli türler arasında hindiba, armut ve kayısı bulunur. Ozon tahribatı etkilenen yaprakların üst yüzeyinde meydana gelir ve yaprak dokularının beneklenmesi, bronzlaşması veya ağarması şeklinde ortaya çıkar. Verim düşüşleri genellikle gözle görülür yaprak tahribatı şeklinde olsa da, herhangi bir belirti olmadan da ürün kaybı meydana gelebilir.

Kükürt Dioksit: Bitkiler asit yağmurları sonucu kükürt dioksite maruz kalır. Daha çok petrolün yanmasıyla açığa çıkan bu madde, yapraklar üzerinde renk değişikliği olarak kendini gösterir. Aynı şekilde kükürt dioksitin de belirli fotosentez yollarını bozarak fotosentezi engellediği de bilinmektedir. Bitkilerin nefes almak için kullandıkları, fotosentez ve terleme gibi olaylarında önemli rol oynayan stomaları vardır. Bunlar mikroskobik gözeneklerdir, kükürt dioksit ise bu gözeneklerin açılmasını engelleyerek aşırı su kaybına neden olur. Yine bitki türü ve kükürt dioksite maruz kalma seviyesi büyük rol oynar. Farklı bitki türleri ve çeşitleri, kükürt dioksite karşı duyarlılıklarında önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bu varyasyonlar, coğrafi konum, iklim, büyüme ve olgunlaşma aşamasındaki farklılıklar nedeniyle ortaya çıkar. Bazı mahsul bitkilerinin genellikle kükürt dioksite duyarlı olduğu kabul edilir: yonca, arpa, karabuğday, yonca, yulaf, balkabağı, turp, ravent, ıspanak, kabak, pazı ve tütün. Dirençli mahsul bitkileri arasında kuşkonmaz, lahana, kereviz, mısır, soğan ve patates bulunur.

Azot Dioksit: Yenilenemez enerji kaynakları tutuştuğunda ve petrol rafine edildiğinde azot dioksit havaya karışır. Bu gaz zehirlidir ve hava kirliliğinin bitkiler üzerindeki en önemli sonuçlarından biridir; yüksek yoğunluklarda bitki büyümesini engeller.

Florür: Kömürün yanması, tuğla, kiremit, seramik ve cam üretimi; alüminyum ve çelik imalatı; hidroflorik asit, fosfat kimyasalları ve gübre üretimi ile atmosfere salınır. Florür yaprağa stomadan girer ve doku yaralanmasına neden olduğu kenar kısımlara ilerler. Emme bölgesinde çok az hasar meydana gelirken, yaprakların kenarlarında veya uçlarında zararlı birikmeler oluşur. Ten renginden kırmızımsı kahverengiye dönen, gri veya açık yeşil bir lezyon olarak başlar. Sürekli maruz kalma ile nekrotik alanların boyutu artar, geniş yapraklarda orta damara doğru ve monokotiledon yapraklarda aşağıya doğru yayılır. Kayısı, arpa, yaban mersini, şeftali, üzüm, erik, kuru erik, tatlı mısır ve lale florüre en duyarlıdır. Dirençli bitkiler arasında yonca, kuşkonmaz, fasulye, lahana, havuç, karnabahar, kereviz, salatalık, patlıcan, bezelye, armut, biber, patates, kabak, tütün ve buğday bulunur.

Amonyak: Bitki örtüsünde amonyak hasarı, son yıllarda susuz ve sulu amonyak gübrelerinin depolanması, taşınması veya uygulanması atmosfere büyük miktarlarda amonyak salar. Ayrıca yakın çevredeki bitki örtüsünün ciddi şekilde tahrip olmasına neden olur.

Etkilenen bitki örtüsü üzerinde olumsuz etkilerinin çıkışı genellikle birkaç gün sürer. Düzensiz nekrotik lezyonlar şeklinde görünür. Çimenlerde genellikle kırmızımsı, damarlar arası nekrotik çizgiler veya üst yüzeyde koyu renk değişikliği görülür. Çiçekler, meyve ve odunsu dokular genellikle etkilenmez ve meyve ağaçlarının ciddi şekilde yaralanması durumunda yeni yaprakların üretimi yoluyla iyileşme meydana gelebilir. Hassas türler arasında elma, arpa, fasulye, yonca, turp, ahududu ve soya fasulyesi bulunur. Dirençli türler arasında yonca, pancar, havuç, mısır, salatalık, patlıcan, soğan, şeftali ve domates bulunur.

Partikül Madde: Bitki örtüsü üzerinde biriken çimento tozu, magnezyum-kireç tozu gibi partikül maddeler, yaprak içindeki normal solunum ve fotosentez mekanizmalarını engeller. Bu tozların sprey olarak uygulanan pestisitlerin ve diğer tarımsal kimyasalların normal etkisini de azaltma ihtimalleri vardır.

0 0 votes
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Back To Top
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x