skip to Main Content

Hava kirliliği ömrümüzden 2,2 seneyi çalıyor!

Hava Kirliliği, Dünya Çapında Ortalama 2,2 Yıllık Yaşam Beklentisini Azaltıyor

DSÖ hava kirliliği yönergelerine uyulması durumunda ek yaşam beklentisi;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chicago Üniversitesi Enerji Politikası Enstitüsü tarafından yapılan yeni araştırmalara göre, ortalama bir insan hava kirliliği nedeniyle yaklaşık 2,2 yıllık yaşam beklentisi kaybetmektedir.

Haberler: Çarşamba günü yayınlanan Hava Kalitesi Yaşam Endeksi (HKYİ), Çin’in havasını temizlemede hızlı ve ölçülebilir ilerleme kaydettiğini göstermektedir. Ayrıca, şu anda Güney Asya ve Sahra Altı Afrika’da ortaya çıkan diğer küresel sıcak noktaların ortaya çıkmasıyla zararlı hava yükünün düzensiz bir şekilde dağıldığını gösteriyor.

 • Artan kanıtlar gösteriyor ki, fosil yakıtların yanması sonucunda meydana gelen iklim değişikliğinin, gelişmiş ülkelerdeki hava kalitesini etkilediği belirtilmektedir.
 • HKYİ, küçük parçacıkların emisyonlarının dünya çapında insanların sağlığını nasıl etkilediğini açıkça göstermeye çalışmaktadır.
 • En tehlikeli partikül madde, insan saçının genişliğinden çok daha küçük olan 2,5 mikrometre boyutundaki küçük boyutu nedeniyle PM2.5 olarak bilinmektedir. Fosil yakıtların yanmasıyla ve diğer kaynaklardan oluşan bu partiküller insan sağlığına ciddi zararlar vermektedir.

Satır araları: EPIC direktörü Michael Greenstone’a göre, küresel nüfusa bakıldığında, hava kirliliği insanların 17 milyar yıllık yaşam beklentisini çalmaktadır.

 • Rapora göre, birçok alanda hava kirliliği tüberküloz, HIV/AIDS ve sigaradan daha büyük bir insan sağlığı tehdidi oluşturmaktadır.
 • “Hayatımızın, hepimizi bu kadar sağlıklı ve yaşamdan mahrum eden başka bir özelliğini düşünmek imkânsız olabilir. İnsanlar hayattayken, yaşam beklentilerinin azalması daha hasta hayatlar sürmelerine neden olmaktadır. ” Greenstone told Axios.

Bulgular: HKYİ’ye göre, Çin’in hâlâ büyük hava kirliliği sorunları bulunmakta, ancak verilere göre, ince partikül madde emisyonlarında önemli bir azalma görünmektedir.

 • Çin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen hava kalitesi standartlarını karşılasaydı, insanlarının ortalama 2,6 yıl daha uzun yaşamaları öngörülüyordu.
 • Raporda, Çin’deki partikül kirliliğinin 2013’ten bu yana %29 oranında azaldığı ve ortalama yaşam süresine yaklaşık 1,5 yıl eklendiği, “bu azalmaların devam ettiği varsayıldığında” bu rakamın daha da artacağı belirtilmektedir.
 • Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Nepal dahil olmak üzere Güney ve Güneydoğu Asya’daki ülkeler için hava kalitesindeki en acil iyileştirmeler belirlendi.

Rakamlar: Hintliler, DSÖ standartlarına uygun hava solumaları halinde ortalama yaşam sürelerine 5,9 yıl daha kazandıracaklar.

 • Bangladeş’in 5,4 yıl, Nepal’in ise 5 yıllık bir yaşam beklentisi kazancı olacaktır.
 • Sahra Altı Afrika da bir hava kirliliği noktasıdır. Raporda, Gana’da hava kirliliğinin azaltılmasından elde edilen yaşam beklentisi kazancının Çin ile aynı olacağı, yani 2,6 yıl olacağı belirtiliyor.
 • Güneydoğu Asya’da, Bangkok, Ho Chi Minh Şehri ve Jakarta dahil olmak üzere, kirlilik seviyelerinde DSÖ yönergelerine uyarsa, yerli halk iki ila beş yıllık yaşam beklentisi kazanacaktır.
 • Rapor, Nijerya’nın Nijer Deltası bölgesinde hava kalitesinin Güney Asya’ya benzer olduğunu belirtmektedir.

Greenstone, “Hava kirliliği bir seçimdir ve şimdi son 10 yılda Japonya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bunu büyük ölçüde azaltabileceğimize dair gerçekten iyi kanıtlarımız var” dedi.

 • “Hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkileri büyük ölçüde Asya ve Sahra Altı Afrika’da yoğunlaşıyor ve bu ülkeler ne yapmak istediklerine kendileri karar vermek zorundalar.”

Entrika: Raporda tanımlanan yeni bir trend, iklim değişikliği ve hava kirliliği arasındaki etkileşimdir ve biri diğerini kötüleştirmektedir.

 • ABD’de milyonlarca insan, son birkaç yılın şiddetli batı orman yangının tehlikeli dumanından tehlikeli şekilde etkilendiler. Salı günü, örneğin Nevada’dan Nebraska’ya kadar olan bölgeleri kapsayan uydu görüntülerinde bir duman perdesi görülebiliyordu.
 • Araştırmalar, son yıllarda Batı’daki büyük orman yangınlarındaki artışın çoğunun arkasında iklim değişikliğinin olduğunu gösteriyor, çünkü bölge bu yüzyılın şimdiye kadarki en kötü kuraklığına batmış durumda ve aynı zamanda rekor sıcaklık artışları yaşanmaktadır.
0 0 votes
Article Rating
Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x