skip to Main Content
Hava kalitesi, hava kirliliği ve çocuk sağlığı

Hava kirliliği çocukların sağlığını nasıl etkiliyor?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün hava kirliliği ve hava kalitesi ile ilgili 2018 yılındaki önemli tespitlerinden bir kısmı aşağıda belirtilmiştir.

  • Hava kirliliği zihinsel ve motor beceri gelişimini (bilişsel hasar) etkiler.
  • Hava kirliliği, düşük maruziyet seviyelerine maruziyet durumunda bile, çocukların akciğer fonksiyonlarına zarar verir.
  • Dünyadaki 15 yaş altı çocukların % 93’ü Dünya Sağlık Örgütü hava kalitesi kurallarının üstünde olan ince parçacık madde (PM2.5) seviyelerine maruz kalmaktadır.
  • Dünyadaki insanların % 40’ından fazlası (15 yaşın altındaki 1 milyar insan çocuklar da dahil) yüksek düzeyde ev hava kirliliğine maruz kalmaktadır. Başlıca nedenleri kirletici teknolojilerle yemek pişirme veya kötü yakıt kullanımıdır.
  • 15 yaşın altındaki çocuklarda yaklaşık 600.000 ölüm, 2016’da hem ev hem de çevre (dış hava) kirliliğinin etkilerinden kaynaklandı.
  • Hava kirliliği, 5 yaş altı çocuklarda 10 ölümden yaklaşık 1’in nedenidir. Hava kirliliği; çocuk sağlığını tehdit eden ana faktörlerden biri olma konusunda hızla ilerlemektedir.

Hava kalitesinin çocuk sağlığını doğrudan etkileyen önemli bir faktör olması nedeniyle hava kirliliğinin etkilerini minimize edici aksiyonlar almakta fayda var. Hamilelikte maruz kalınan hava kirliliği, erken doğumlara, düşük kilolu bebek doğumlarına neden olabiliyor. Doğum sonrasında da düşük hava kalitesi alerji, astım, koah vb. akciğer hastalıkları gibi solunum sistemi hastalıklarına neden olabildiği gibi hava kirliliğinin dolaşım sistemimizi ve kalp, beyin, karaciğer ve böbrekler gibi organları da etkileyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Winix hava temizleme cihazları, bebekler ve çocuklarına sağlıklı gelişimi için kaliteli hava sağlamak için tasarlanmışlardır. ECARF – Avrupa Alerji Araştırma Merkezi tarafından PM2.5 ince tozları, polen  gibi maddeleri filtrelediği belgelenmiştir.

Back To Top