skip to Main Content

Hava Kalitesi ve Verimlilik: Aranet4

Hava kalitesi ve verimlilik arasındaki ilişki ortaya çıktı. Çalışırken kendinizi yorgun ve uykulu mu hissediyorsunuz? Bir türlü işinize odaklanamıyor ve sürekli baş ağrısı mı çekiyorsunuz? Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma sayesinde hava kalitesi ve verimlilik arasındaki ilişki ortaya çıktı. Araştırmaya göre, bulunduğunuz ortamdaki karbondioksit oranı yalnızca solunum yollarınızı etkilemiyor. Aynı zamanda, verimlilik ve konsantrasyon seviyenizi de etkiliyor.

Kötü hava kalitesi verimliliğinizi düşürüyor

Harvard Üniversitesi’nin 2015 yılında yaptığı hava kirliliği ve bilişsel kabiliyetleri inceleyen araştırmasında ortaya çıktı ki, yüksek oranda seyreden karbondioksit, hem verimliliği hem de genel ruh-beden sağlığını oldukça etkilemektedir. Özellikle iç mekân hava kalitesi, ofis çalışanlarında verimliliği yüksek oranda etkilemektedir. Araştırmacılar, düşük VOC oranına sahip (“Yeşil”) ve yüksek VOC oranına sahip (“Geleneksel”) bina koşullarını baz aldı. 24 katılımcı hava kalitesi uzmanlar tarafından kontrol edilen bu iki iş ortamında 6 gün geçirdi. Sonuçlar ise şaşırtıcıydı.  Katılımcıların verimlilik seviyesine etki eden bilişsel kabiliyetlerinin “Yeşil” bina günlerinde “Geleneksel” bina günlerine göre %61 oranında daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Çevre dostu, “Yeşil”  binaların CO2 salınımı %33-39 daha düşük bir orandadır. Bu, geleneksel binalarla karşılaştırıldığında oldukça etkileyici bir oran teşkil eder. “Yeşil” binalarda; mikro partiküller, uçucu organik bileşikler (VOC’lar) ve birçok temel kirletici daha düşük yoğunluktadır. Bu da hava kalitesinin otomatik olarak daha iyi seviyede kalmasını etkiler. Bu anlamda sonuçlar, “Yeşil” binalarda çalışan insanların verimliliğinin daha yüksek olabileceğine işaret etmektedir.

Aranet4 Pro ofisinizdeki verimliliğe yardımcı olabilir

Hassas ölçümler sağlayan NDIR teknolojisiyle Aranet4 Pro, mekândaki CO2 seviyesini, sıcaklığı, bağıl nemi ve atmosfer basıncını ölçen yenilikçi bir hava kalitesi monitörüdür.  Aranet4‘ün kullanımı herkes için oldukça kolaydır, renk kodlaması sistemiyle ortamdaki hava kalitesi bozulduğunda sizi uyarır. Aynı zamanda hafif ve taşınabilirdir. Basit bir kuruluma ve zahmetsiz bir kullanıma sahiptir.
Aranet4 Home ile home-office’inizde de içinizi rahat tutabilirsiniz.  Bu sayede, iç mekan hava kalitesini ölçerek uygun önlemlere ve çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Şimdi daha verimli çalışma saatleri sizi bekliyor! Ürün ile ilgili detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Back To Top
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x