skip to Main Content

Hava Kalitesi, Hayat ve Sağlık

Yaşamış olduğumuz çevredeki hava kalitesi günlük hayatımızda önemli bir rol oynar. Birçoğumuz kötü hava kalitesinden biraz etkileniyorken, kronik solunum sorunları olanların hayatı büyük oranda değişmektedir. Evinizde bir hava temizleme cihazı kullanmak sadece daha temiz, daha güvenli bir solunum ortamı sağlamaz, aynı zamanda sağlık rahatsızlıklarının semptomlarını azaltabilir ve kötü hava kalitesinden etkilenenlerin daha iyi bir yaşam sürmesini sağlayabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (Centers of Disease Control and Prevention – CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 25 milyon astım hastası bulunmaktadır. Astım tıbbi olarak tedavi edilirken, iç mekan hava kalitesini kontrol etmek astım ataklarını azaltmada önemli bir rol oynar. Astım atakları genellikle havada kalan partiküller tarafından tetiklenir. Bir hava temizleme cihazının kullanılması, bu kirleticilerin varlığını büyük ölçüde azaltır ve astım hastalarının daha temiz bir ortamda yaşamasını sağlayabilir. Böylelikle astım hastalarının atakların sıklığını azaltabilir.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), Amerika Birleşik Devletleri’nde önde gelen bir başka solunum yolu hastalığıdır. KOAH Vakfına göre, tahminen 30 milyon Amerikalı’da bu ciddi solunum yolu hastalığı görülmektedir. Astım gibi, hava kirleticileri de KOAH hastalarının nefes almasını zorlaştırmaktadır. Havadaki partiküller gibi kirletici maddelerin hava temizleme cihazı ile giderilmesi, KOAH ataklarının azalmasını sağlamaktadır.

Astım veya KOAH kadar yaygın olmasa da kistik fibroz, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre yaklaşık 35.000 Amerikalıyı etkileyen nadir bir genetik bozukluktur. Kistik fibrozis hastalığına sahip kişilerde, vücuttaki yer alan mukus kalınlaşır ve yapışkan bir hal alır. Bu durumda kişinin nefes almada zorlanmasına neden olur ve ciddi bir akciğer enfeksiyonu gelişme olasılığını artırır. Cleveland Clinic, kistik fibroz ve solunum yolu hastalıklarıyla mücadelede hava temizleme cihazların kullanılmasını önermektedir. Özellikle, HEPA filtrelemeye sahip olan cihazların daha etkili olduğu belirtilmektedir.

HEPA filtreleri, boyut olarak 0,3 mikrona kadar havadaki partiküllerin %99,97’sini giderir. Bu parçacıklar arasında polen, küf sporları, toz, evcil hayvan kepekleri, mikroplar ve duman bulunmaktadır. Havadaki bu kirleticileri ortadan kaldırarak, kronik solunum sorunları olanlar için daha sağlıklı bir solunum alanı yaratmış olursunuz. Sağlanmış olan daha güvenli ortam, sadece kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaz, aynı zamanda yaşam kalitelerini de iyileştirir.

Bu özel filtrelemenin önemini bildiğimizden, Winix hava temizleme cihazları True HEPA filtresi içerir. Hava temizleme cihazı kullanılması daha iyi bir sağlık durumunu garanti edemez, ancak cihazın kullanımı ona en çok ihtiyaç duyanların akciğerlerini korumada proaktif olarak işe yarayabilir.

Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x