skip to Main Content
Düşük kilolu bebek doğumu

Hamilelikte maruz kalınan hava kirliliği, bebek sağlığını olumsuz etkiliyor!

The Guardian gazetesinin 5 Aralık 2017 tarihli haberi aşağıda belirtilmiştir:

İngiltere’deki araştırmaya göre, dünya çapında milyonlarca bebeğin zarar gördüğüne dair korkuları artırarak, sağlığa ömür boyu zarar veren düşük doğum ağırlığına toksik havayı bağlamaktadır.

Araştırmaya göre, hava kirliliği bebeklerde düşük doğum kilosu riskini önemli ölçüde artırmakta ve sağlığa ömür boyu zarar vermektedir.

Araştırma, İngiltere’nin Londra kentinde gerçekleştirildi, ancak dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde milyonlarca kadının daha kötü hava kalitesine maruz kalması nedeniyle, daha vahim bir halk sağlığı problemine işaret ediliyor.

Küresel olarak, iki milyar çocuk – tüm çocukların % 90’ı – Dünya Sağlık Örgütü’nün yönergeleri üzerinde hava kirliliğine maruz kalmaktadır. Ayrıca, yayınlanan bir Unicef ​​araştırması, 17 milyon bebeğin, limitlere göre altı kat daha fazla toksik havaya maruz kaldığı belirtiliyor.

Araştırmacılar, şehirlerde kadınların hamilelikleri sırasında hava kirliliğine kronik maruziyetin önlenmesi için çözümler olmadığını belirtti ve hükümetlerden araçlardan ve diğer kaynaklardan gelen kirliliği azaltmak için acil eylem çağrısında bulundu.

Çalışmada, Londra’da yaşanan tüm doğumları dört yıl boyunca – toplamda 540.000’in üzerinde – analiz etti ve annenin yaşadığı hava kirliliği ile 2.5 kilogramdan daha az olarak tanımlanan düşük doğum ağırlığı arasındaki bağlantıyı belirledi. Bilim adamları, düşük partikül kirliliğinin metreküp başına (µg / m3) her 5 mikrogram için düşük doğum ağırlığı riskinde% 15’lik bir artış buldular.

Londra’da gebe kadınların düşük partikül kirliliğine maruz kalmaları, UK yasal sınırlarının çok altında 15µg / m3, WHO kılavuzundan 5µg / m3 daha yüksektir. Araştırmacılar, bu kılavuza göre kirliliğin azaltılması, yılda 300-350 bebeğin düşük ağırlıkta doğmasını önleyeceğini tahmin ediliyor.

Winix hava temizleyiciler ile hayvan alerjisine son
Sağlıklı bebekler için iyi hava kalitesi gereklidir.

Uzmanlar, “Düşük doğum ağırlığının kesinlikle çok önemli olduğunu biliyoruz” dedi. “Bu sadece bebeklik döneminde bebek ölüm riskini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam boyu sürecek diyabet, kardiyovasküler hastalık vb. riskleri de öngörür. Yaşam boyu süren kronik hastalıkların tüm yollarını açmış olursunuz.” şeklinde belirtiyorlar.

Winix hava temizleme cihazları, ortamdaki partikül madde (PM2.5 ince toz)’u filtreler, VOC (organik uçucu kimyasalları) ve kokuyu etkisiz hale getirir. Ecarf – Avrupa Alerji Araştırma Merkezi tarafından alerji dostu sertifikası bulunan Winix hava temizleyicilerin alerjen ve polenleri yok ettiği belgelenmiştir.

Kaynak: https://www.theguardian.com/environment/2017/dec/05/air-pollution-harm-to-unborn-babies-may-be-global-health-catastrophe-warn-doctors
Back To Top