skip to Main Content
Fitness merkezlerinde hava kalitesi ölçümü ve hava temizleyiciler

Fitness Merkezlerinde Hava Kalitesi Ne Kadar İyi?

Spor salonundaki hava ne kadar temiz? Çok değil. Formda kalmak için havanın temiz olduğu fitness merkezlerinde egzersiz yaptığınızdan emin olun. Ancak, iç mekanda egzersiz yapmak size sağlıktan ziyade daha fazla zarar verebilir. Portekiz’in Lizbon kentindeki 11 spor salonunda yürütülen bir çalışma, en yoğun saatlerde hava kirleticilerinin – özellikle de toz, formaldehit ve karbondioksit – ulusal hava kalitesi standartlarını aştığını gösterdi. Dikkat edilmesi gereken diğer hava kirleticileri PM10, PM2.5, karbon monoksit ve uçucu organik bileşiklerdir. Bu kirleticileri solumak, egzersiz yaparak sağlıklı bir bedene sahip olmak yerine yorgunluğa, boğaz ağrısına, öksürüğe, tahriş olmuş gözlere ve baş dönmesine neden olabilir. Daha da önemlisi, aynı zamanda akciğer fonksiyonunuzu azalmasına sebebiyet verebilir.

Spor salonlarında hava kalitesi ölçümü ve temizliği

Egzersiz yaparken, her nefeste daha fazla hava alırsınız ve genellikle vücudunuzun doğal hava filtresi olan burnunuzdan değil ağzınızdan nefes alırsınız. Ancak ağzınızdan nefes almak, kirletici maddelerin akciğerlerinize daha derinlemesine gitmesine ve orada tıkanıklığa neden olur. Fitness merkezleri, pilates ve yoga stüdyoları, kapalı spor salonları vb. alanlar spor yapan insanlarla doluyken, havada parçacıkların ve tozun seviyeleri artar. ABD İnsan Performansı Kaynak Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmada, yüksek partikül kirleticilerinin solunduğu durumlarda, kısa süreli yüksek yoğunluklu antrenmanlarda atletik performansın % 24 civarında düşebildiğini kaydetmiştir.

Antrenmanlarınız için en iyi ortamı nasıl yaratabilirsiniz? İşte birkaç fikir:

  • Spor salonunuza havalandırma sisteminin bakımını talep edin ve bakımı hakkında bilgi alın.
  • Egzersiz arkadaşlarınızı bilgilendirin ve spor salonunuzda daha temiz hava talep etmeleri için bilinçlendirin.
  • Tüm yüzeylerin günlük temizliğini önerin.
  • Toksik olmayan temizleyicilerin kullanımını önerin.
  • Bir hava kalitesi danışmanının iç mekandaki kirletici seviyelerini ölçüp ölçemeyeceğini görün.
  • Hava kalitesi ölçüm cihazları ve hava temizleyiciler (air purifiers) kullanılmasını önerin.
  • İç mekan hava kalitesi, iç mekan hava kalitesi standartlarını karşılamıyorsa, daha iyi hava kalitesine sahip bir spor salonu bulmayı düşünün. Veya dışarıdaki hava kalitesi spor salonunda olduğundan daha iyi ise dışarıda veya evde egzersiz yapın.
Back To Top