skip to Main Content

Evin Havasını İyileştiren Bitkiler

Evinizde olması gereken, NASA tarafından önerilen 12 hava temizleyici bitki

Temiz hava hakkı temel bir haktır. Yine de özellikle şehirlerde nadiren temiz hava soluyabiliyoruz. Şimdi, ortam havamızı temizlemek için bir hava temizleyici satın almak en akıllıca seçenektir fakat cihaz yanı sıra ev bitkileri ile bu süreci destekleyebilirsiniz.

Ev bitkileri sadece evinizi canlandırmakla kalmaz, aynı zamanda havadaki toksinleri de temizler.

Havayı temizleyen 12 harika ev bitkisi (NASA’nın önerdiği), onlara nasıl bakılacağını ve evinizde nereye yerleştirileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

 1. Areka Palmiyesi

Tüm bitkilerde olduğu gibi, Areka Palmiyesi de biyolojik olarak karbondioksit alıp oksijen salarak canlı kalır. Ancak Areka Palmiyesini diğerlerinden ayıran şey, aynı zamanda formaldehit, ksilen ve toluen gibi tehlikeli kimyasalları ortadan kaldırarak yerleştirildiği ortamı arındırma yeteneğidir.

Öneri ve Bakım: Areka Palmiyesi, filtrelenmiş ışıkta iyi performans gösterir ve sık sık sulanması gerekir. Bir kişi için dört omuz yüksekliğinde bitki yeterli olmalıdır.

En İyi Yer: Oturma Odası

2. Paşa Kılıcı

Kaynana Dili olarak da bilinen bitki, gece oksijen üretimi ve benzen, formaldehit, trikloroetilen, ksilen ve toluenin çıkarılması yoluyla havayı temizleme yeteneği ile benzersizdir.

Öneri ve Bakım: Paşa Kılıcı pencere ışığında iyi performans gösterir ve haftalık olarak sulanması gerekir. Bir kişi için altı ila sekiz bel hizasında bitkiler tavsiye edilir. Hava geçirmez bir odada, bu bitkiler normal nefes almaya yetecek kadar oksijen üretme yeteneğine sahiptir.

En İyi Yer: Yatak Odası

3. Para Ağacı

Para Ağacı kimyasalları ve diğer kirleticileri, özellikle benzen, formaldehit, ksilen ve tolueni havadan uzaklaştırma kabiliyetiyle ünlüdür. Bununla birlikte, yüksek saflaştırma oranının faydasına rağmen, bu bitki yapraklarının yutulması halinde kediler, köpekler ve küçük çocuklar için zehirlidir.

Öneri ve Bakım: Para Bitkisi dolaylı ışığı tercih eder ve her hafta sulanması gerekir. Bir kişi için üç adet 45cm’lik bitki önerilir.

En İyi Yer: Evcil hayvanların veya küçük çocukların erişemeyeceği herhangi bir oda

 

4. Barberton Papatyası

Muhtemelen listedeki en güzel olan Barbeton Papatyası, genellikle bahçecilikte dekoratif bir unsur olarak kullanılır. Bununla birlikte Barbeton Papatyası, benzen ve trikloretilen gibi zararlı kimyasalları uzaklaştırırken geceleri yüksek seviyede oksijen üretme kabiliyetiyle de farklıdır. Uyku apnesi ve nefes alma bozukluğu çekenler için faydalıdır, daha iyi uyumak için bunu komodinin üzerinde tutun.

Öneri ve Bakım: Barbeton Papatyası yaz, ilkbahar ve sonbaharda parlak güneş ışığını, kışın ise dolaylı ışığı tercih eder. Toprağı nemli tutularak düzenli olarak sulanması gerekir. Çiçeğin dekoratif özelliğinden dolayı tavsiye edilen saksı miktarı sizin takdirinize kalmıştır.

En İyi Yer: Yatak Odası

5. Çin Herdemyeşili

Çin Herdemyeşili en yaygın ev bitkilerinden biridir. Bu bitki, iç mekanları benzen, formaldehit ve diğer toksinler gibi zararlı kimyasallardan arındırırken yüksek bir oksijen içeriği yayar. Adından da anlaşılacağı gibi, özellikle havadan zararlı kirleticileri uzaklaştırmadaki yüksek verimliliği nedeniyle Çin’de oldukça popülerdir.

Öneri ve Bakım: Çin Herdemyeşili tam gölgede yaşar ve toprağı nemli tutmaya odaklanarak yalnızca ara sıra sulanması gerekir. Saksı miktarı sahibinin takdirine bağlıdır.

En İyi Yer: Oturma Odası

6. Kurdele Çiçeği

Ev bitkisine yeni başlayanlar için Kurdele Çiçeği mükemmel bir seçimdir. Basım ve kauçuk endüstrilerinde kullanılan bir çözücü olan karbon monoksit ve ksilen gibi toksinlerle sessizce savaşacaktır. Evcil hayvanınız varsa, bu hayvanlar için toksik olmayan birkaç ev bitkisinden biridir.

Öneri ve Bakım: Ayrıca minikleri yeniden saksılanabilir. Kendisine ve size büyük ölçüde bakacak bir bitki ailesi yetiştirebilirsiniz.

En iyi yer: Yatak odası veya oturma odası

7. Aloe Vera

İyileştirici bir aloe bitkisi, güneşli yerleri sevdiği için mutfağınızın pencere pervazına hoşluk katar. Herhangi bir mutfak yanığını yatıştırmak için elinizin altında olan bu etli bitki, cilalarda, zemin cilalarında ve deterjanlarda bulunan formaldehit ve benzen havasını arındıracaktır.

Öneri ve Bakım: Bu bitki güneşli bir yerde gelişir. Sık sulama gerektirmez, bu nedenle yeni bitki sahipleri için mükemmeldir.

En iyi yer: İğnelemeyi önlemek için herhangi bir pencere pervazına veya iyi aydınlatılmış herhangi bir köşeye koyulabilir

8. Salon Palmiyesi

Çeşitli temizlik ürünlerinde bulunabilen amonyak seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek birkaç bitkiden biridir. Tamamen büyümüş olarak satın almak pahalıdır, bu nedenle daha küçük bir tane için alışveriş yapmak veya tohumdan başlamak isteyebilirsiniz.

Öneri ve Bakım: Nemi seven bu bitki bol sulama ile çok mutlu olacaktır.

En iyi yer: Banyo, giriş veya Oturma Odası. Bununla birlikte, banyoda tutulursa, nemi olduğu gibi çektiği için sulamayı kolaylaştırın.

9. Kırmızı Kenarlı Dracaena

Trikloretilen ve ksilen, bu dikenli, yavaş büyüyen bitkinin savaştığı kirleticiler arasındadır. Yapraklar, evinize bir renk parıltısı katan parlak kırmızı bir süslemeye sahiptir.

Öneri ve Bakım: Bu bitkinin makul güneş ışığına ihtiyacı vardır.

En iyi yer: 2 metreye kadar büyüme potansiyeline sahiptir, bu nedenle yüksek tavanlı bir odada tutun. Oturma odasının veya balkonun iyi aydınlatılmış bir köşesi

10. Ağlayan İncir Ağacı

Viktorya döneminden beri popüler ev bitkileri olan ağlayan incir formaldehit, ksilen ve toluen seviyelerinin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Öneri ve Bakım: Değişimi sevmeyen oldukça mızmız bitkilerdir. Ağlayan incirinizi parlak, dolaylı ışıkta, cereyandan uzak tutun ve uzun yıllar güvenilir bir arındırıcı olacaktır.

En iyi yer: Balkon veya oturma odasının iyi aydınlatılmış bir köşesi

11. Krizantem

Bu güzel çiçekler, genellikle plastiklerde, deterjanlarda ve yapıştırıcılarda bulunan amonyak ve benzen dahil olmak üzere bir dizi toksini filtrelemeye yardımcı olur.

Öneri ve Bakım: Bu bitki güneş ışığını sever, bu nedenle onu güneş gören bir pencerenin yanına yerleştirin.

En iyi yer: Mutfağınızı veya oturma odanızı krizantemle aydınlatın

12. Kauçuk Bitkisi

NASA tarafından yürütülen araştırmalara göre, kauçuk bitkileri (Ficus robusta) bakımı kolay ev bitkileri olarak yetiştirilirken, aynı zamanda iç mekan hava kalitesini de iyileştirmektedir. Büyük yaprakları havadaki kimyasalları emebilir ve onları parçalayarak zararsız hale getirebilir. Ekshale edilen karbondioksiti emer ve solunabilir oksijene dönüştürürler.

Öneri ve Bakım: Kauçuk bitkileri ihmale toleranslıdır ve bu nedenle bitkilerle az tecrübesi olanlar tarafından kolayca yetiştirilebilir. Sulamalar arasında kurumasına izin verilmelidir. Kauçuk bitkileri, az sulamayı aşırı sulamadan daha iyi idare eder. Loş ışıkta gelişebilirler, bu nedenle çeşitli iç mekan koşullarında başarılı olurlar. Doğru koşullar sağlandığında, kauçuk bitkileri eninde sonunda 2 metre uzunluğa ulaşabilir, bu nedenle büyümeleri için yer olan yerlere dikilmelidirler.

En iyi yer: Oturma odası veya yatak odası

Bitkiler hava temizlemesine yardımcı olur ama Winix Hava Temizleme Cihazları evinizin olmazsa olmazıdır.

Back To Top