skip to Main Content

Ev Tozu Akarı Alerjisinde True Hepa Filtreli Hava Temizleyicilerin Faydaları

Toz. Yaşam alanımızdan uzak tutmak için çok çaba sarf ediyoruz. Hapşırmamıza ve rahatsız olmamıza sebep olmakla beraber devamlı olarak etrafta uçuşuyor, yerlerde birikiyor. Bu problem sadece görüntü olarak ele alınmamalı, aynı zamanda önceden var olan sağlık sorunlarını daha da kötüleştirebilir ve hatta yeni hastalıklara neden olabilir. Tozu uzak tutmak için elimizden geleni yaptığımızı sanıyoruz, peki göremediğimiz toz tanecikleri? Toz görünür bir durumda ise, organik ve inorganik parçacıkların kombinasyonunu zaten solumuş durumda oluyoruz.

Toz; evcil hayvan kılı ve kepeği, insan derisi hücreleri, gıda parçacıkları, polenler, bakteriler, virüsler, kemirgen ve böcek atıkları gibi birçok parçacıktan oluşur. İnsanların, hapşırdığımızda veya burnumuzu sümkürdüğümüzde dışarı atılan büyük partikülleri durdurmak için kendi solunum filtreleme sistemleri vardır. Bununla birlikte, daha küçük parçacıklar problemlerin asıl başladığı yer olan akciğerlerimize girme eğilimindedir.

Amerikan Akciğer Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre, evde toz akarlarına maruz kalmak astımı olan kişilerin ve alerjisi olan veya akarlara karşı özellikle hassas olan kişilerin sağlığını önemli ölçüde etkileyebilir. Alerjik reaksiyonların artışı baş ağrısı, nefes almada zorluk, gözlerde tahriş ve hapşırma ile sonuçlanır. Astım ayrıca tozun varlığı ile yoğunlaşır ve hastaların astım krizinden kaçınmak için ilaç kullanması gerekebilir. Toz sadece akciğerlerimizi etkilemekle kalmaz, basit kaşıntıdan zararlı dermatite kadar çeşitli cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu göze hoş gelmeyen hastalık tetikleyicisinin üstesinden gelmek ve ortadan kaldırmak için birçok öneri var, fakat ortak olan tek çözüm evinize bir hava temizleyici almaktır. Ve kullanılan hava temizleyicinin bir HEPA filtresi içermesi gerekmektedir. Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) göre, yalnızca bu filtreler en çok nüfuz eden parçacıkları yakalayabilmektedir. Neyse ki, her Winix hava temizleyici True HEPA filtresi içermektedir. Winix True HEPA filtreleri, boyutu 0,003 mikron kadar küçük olan havadaki partiküllerin %99,999’unu* yakalar.

winix hava temizleme cihazı filtrasyon aşaması
winix hava temizleme cihazı filtrasyon aşaması

Tozu tamamen ortadan kaldıramasak da temizlik ve hava temizleyici cihazının kombinasyonu ile tozun istenmeyen yan etkilerini önemli ölçüde azaltabiliriz. Siz yüzeylerdeki tozlar ile uğraşırken, Winix havada asılı kalan partiküllerin varlığını ortadan kaldırmak için çok çalışır, siz ve aileniz için en iyi havayı ve sağlıklı bir yaşamı sağlar.

*0,003 mikron kadar küçük cansız parçacıklar üzerinde gerçekleştirilen bağımsız laboratuvar testlerine dayanmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x