skip to Main Content

En İyi Yatak Odası Hava Temizleyicisi Nasıl Seçilir?

Yatak odanızdaki hava kalitesi uykunuzu etkiliyor olabilir. Toz veya küf gibi hava kirleticiler uyumanızı zorlaştırabilir ve bu nedenle yatak odanız için bir hava temizleyici almak harika bir fikir olabilir. En iyi yatak odası hava temizleyicisi sessiz olmalı ve siz fark etmeden solunum problemlerini önleyerek hayatınızı daha konforlu hale getirmelidir.

Kapalı ve iyi havalandırılmayan bir alanda sürekli nefes almanın kısa ve uzun vadeli sağlık etkileri vardır.

Evde zamanımızın çoğunu yatak odasında geçiriyoruz ve hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz ve yatak odasında bir hava temizleyici olması bizi astım, alerji, VOC lere karşı koruyor.

Bir yatak odası hava temizleyicisi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

En iyi yatak odası hava temizleyicisini aramaya başladığınızda, dikkate alınması gereken bazı olmazsa olmaz özellikler vardır:

  • Kaliteli bir HEPA filtreye sahip olmalıdır (Karbon filtreye ve bir ön filtreye ek olarak)

HEPA filtreleri bir hava temizleyicinin temel unsurlarıdır, HEPA Filtresi “Yüksek Verimli Partikül Hava” filtresinin kısaltmasıdır ve havadaki partiküllerin %99,9’undan fazlasını temizler.

  • Hava temizleyicinin uyku modu olması gerekir.

Bir yatak odası hava temizleyicisi seçerken cihazın çıkardığı gürültü bir diğer önemli faktördür. Kesinlikle sessiz hava temizleyici istemelisiniz. Uyku moduna sahip, sessiz bir hava temizleyici çok düşük bir gürültü seviyesinde çalışmalı, hava temizleyici uykunuzu bölmeyecek kadar sessiz olmalıdır. Hava temizleyicinin sessiz olup olmadığını öğrenmek için desibel seviyesini öğrenmeniz gerekir. Tüm Winix hava temizleyicileri uyku moduna sahiptir.

Hava temizleyicinin uyku modu varsa, sessiz çalışmasına ek olarak, uyuduğunuzda dikkatinizin dağılmaması için cihaz üzerindeki ışığında kapanması gerekir. İdeal olarak, hava temizleyicinizin hava kalitesini ve ışık seviyelerini otomatik olarak algılaması için otomatik moda sahip olması gerekir, böylece hızı manuel olarak ayarlamak zorunda kalmazsınız.

  • Hava temizleyici, yatak odanıza uygun maksimum oda kapasitesine sahip olmalıdır.

Yatak odanızın boyutunu dikkate almak önemlidir. Her hava temizleyicinin temizleyebileceği odanın boyutu farklıdır ve yatak odanızdaki tüm havayı filtreleyebilen bir hava temizleyicisine ihtiyacınız vardır. Ayrıca, bir hava temizleyicinin belirtilen maksimum kapasitesinden daha küçük bir odanız varsa, bu havayı daha fazla temizleyeceğiniz anlamına gelir.

Örneğin WINIX ZERO, maksimum 99m² kapasiteye sahiptir, bu nedenle uyku modunda çalışırken bile küçük veya orta boy bir odadaki havayı çok etkili bir şekilde temizleyebilir.

  • Hava temizleyici sertifikalı olmalıdır.

Hava temizleyicilerin etkili olduğundan ve yatak odanızdaki havayı temizlemenize yardımcı olacağından emin olmanız için, ECARF veya Allergy UK gibi bağımsız ve tanınmış kuruluşlar tarafından onaylanmalıdır.

  • Hava temizleyicinin boyutu ve tasarımı odanız için doğru seçilmelidir.

Küçük veya orta büyüklükte bir yatak odanız varsa, büyük olasılıkla tüm alanı kaplayan çok büyük bir cihaz istemezsiniz. Hava temizleyicinin boyutu ve tasarımı da yatak odanızın hava temizleyicisini seçerken dikkate alınması gereken bir şeydir. WINIX ZERO Compact, her yatak odası için mükemmel olan 50m²’lik maksimum kapasiteye ve daha az alana sahip olanlar için ideal olan küçük bir boyuta sahiptir.

Tüm Winix hava temizleyicileri, 50 yıllık tecrübesi sayesinde yukarıdaki gereksinimlerin tamamını karşılamaktadır.

Bir yatak odası hava temizleyicisine sahip olunmasının ana nedenleri:

1. Yatak odanızda çok zaman geçiriyorsunuz

Yatak odanızda çok zaman geçirirseniz, zamanınızın çoğunu da orada nefes alarak geçirirsiniz. Hava temizleyicinin etkileri, sürekli olarak temiz havaya maruz kalacağınız ve hava temizleyici kullanmanın kısa ve uzun vadeli etkileri daha fazla olacağından, çoğu zaman geçirdiğiniz odada kullanıldığında en iyi şekilde hissedilir.

3 Yatak odanız tamamen alerjenler ve VOC’lerle dolu!

Çoğu insanınki gibi yatak odanız da VOC’ler, polen, toz akarları gibi sayısız alerjen için bir üreme alanıdır. İyi bir yatak odası hava temizleyicisi, sizin veya eşinizin alerjisi veya astımı varsa, kolayca dinlenmenize ve rahatsız edici semptomları ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

3. Yatak odanızda garip koku olması

Yatak odalarında zamanla tuhaf bir koku gelişebilir. Bunun nedeni evin yaşı, nem, eski mobilyalar, sigara dumanı ve diğer pek çok şey olabilir. Hava temizleyicilerdeki karbon filtre kokularla ilgilenir.

4. Siz veya eşiniz horluyorsanız

Hava temizleyicileri horlamayı azaltmaya yardımcı olabilir! Horlamanın ana nedenlerinden biri, burun tıkanıklığına neden olan ve horlamaya yol açan alerjenlerdir.

Hava temizleyiciyi nereye yerleştirmeli?

İdeal olarak, hava temizleyiciniz düz ve sabit bir yüzeye yerleştirilmelidir. Hava temizleyiciyi yatak odasına koymak için en iyi yer zemin veya komodin olabilir. Hava akışının yeterli olması ve filtrelemenin daha etkili olması için duvar veya diğer yüzeylerle arasında daima 20-30 cm mesafe bırakmalısınız. Mümkünse odanın köşelerine koymaktan kaçının.

Back To Top