skip to Main Content
New York hava kalitesi ve hava kirliliği

Eğer hava kirliliği tam görünür olsaydı metropoller nasıl gözükürdü?

Şok edici görüntüler, dünyanın en kirli metropollerinden bazılarının tüm hava kirlililiğin görünür durumda olması halinde nasıl görüneceğini ortaya koyuyor.

Fotoğraflar 2018’deki verileri kullanarak, araçlar ilk çalıştırıldığında egzoz dumanı kaybolduktan sonra, insanlar taşıtların ürettiği tehlikeli kimyasalları hala görebiliyor olsaydı nasıl görüneceğini belirtiyor.

Hava Kalitesi Endeksine göre, Londra’nın kirlilik düzeyi, iyi ile moderate arasında bir yerde 25 seviyesinde.

Hava Kalitesi Endeksi, devlet kurumları tarafından şehirlerinin ne kadar kirli olduğunu ölçmek için kullanılır, seviyeyi belirlemek için farklı hava parçacıklarının seviyelerini değerlendirir.

Londra hava kalitesi ve hava kirliliği
Londra hava kalitesi ve hava kirliliği
Yeni delhi hava kalitesi ve hava kirliliği
Yeni delhi hava kalitesi ve hava kirliliği
İstanbul hava kalitesi ve hava kirliliği
İstanbul hava kalitesi ve hava kirliliği

Guardian gazetesine göre görünmez hava kirliliği, İngiliz başkentinde yılda 9.000 kişiyi öldürüyor.

Delhi’nin AQI seviyesi 223 ve Londra’nın kirlilik seviyesinin neredeyse on katı olduğu tespit edildi.

Select Car Leasing tarafından oluşturulan resim Delhi’deki kirlilik seviyelerinin ciddiyetini göstermektedir.

Lancet Planetary Health’de yayınlanan bir araştırmaya göre, Hindistan’ın toksik havası 2017’de 1.24 milyon insanı öldürdü.

İstanbul aynı zamanda 2017 yılında yüksek bir Hava Kalitesi Endeksi seviyesinden muzdarip. Kirlilik seviyeleri sağlıksız olduğu bilinen 161 seviyesine ulaştı.

Görüntüler Hava Kalitesi Endeksine göre görselleştirildi.

Hava Kalitesi Derecesi daha düşük olan şehirler daha az görünür görünür emisyonlara sahip olacak, sadece araba egzozları ve zemin seviyelerine yakın olacaklar, ancak daha yüksek, daha tehlikeli emisyon seviyelerine sahip şehirler atmosferde daha yoğun dumanlaşma seviyelerini görecek, bu da daha fazla görmeyi zorlaştıracak ileride kısa mesafelerin ötesinde.

Geçen yıl, Chicago Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar hava kirliliğinin iki yıldan az bir sürede yaşam beklentisini azaltabildiğini buldu.

Uzun süreli hava kirliliğine maruziyet; baş ağrısı, astım, koah, bronşit, akciğer kanseri gibi hastalıkların yanı sıra kirletici maddelerin dolaşım sistemine de girebilmesi ile kalp krizi, beyin kanaması, inme, organ işlev bozukluklarına neden olabilir.

Zamanımızın büyük bir bölümünü ev, ofis, okul, hastane, spor salonu vb. kapalı alanlarda geçiriyoruz. Kapalı alanlar; dışarıdan bile 2~5 kat daha kötü hava kalitesine sahiptir. Winix hava temizleyiciler ortam hava kalitesini iyileştirerek sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Kaynak: https://www.standard.co.uk/news/world/shocking-images-show-what-major-cities-would-look-like-if-all-pollution-was-visible-a4042846.html
Back To Top