skip to Main Content

Dünya Sağlık Örgütü’nden yeni hava kalitesi sınır değerleri açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 22 Eylül 2021’de yeni Küresel Hava Kalitesi Yönergeleri’ni (AQG’ler) uygulamaya koydu. AQG’lerin yeni versiyonu, 2005’ten beri yürürlükte olan olan sınır değerler üzerinde geliştirildi. 2005’ten itibaren mevcut olan sınır değerler hem de yakın zamanda açıklanan limitler tablo 1’de verilmiştir.

Güncellenen değerler, daha önce varsayıldığından daha düşük konsantrasyonlarda kötü hava kalitesinin insan sağlığına zarar verdiğine dair net kanıtlar sunmaktadır.

Tablo 1. Dünya Sağlık Örgütü Küresel Hava Kalitesi Yönergeleri
Tablo 1. Dünya Sağlık Örgütü Küresel Hava Kalitesi Yönergeleri

Tablo 1. Dünya Sağlık Örgütü Küresel Hava Kalitesi Yönergeleri 2018’de DSÖ, hava kirliliğinin yılda 7 milyondan fazla erken ölümle sonuçlandığını bildirdi. Bu, hava kirliliğini dünya çapında sağlık ve güvenlik yönetimindeki en büyük sorunlardan biri haline getiriyor. Hava kirliliğine hem kısa hem de uzun süreli maruz kalma, olumsuz sağlık etkilerine neden olur. Örneğin, azalmış akciğer kapasitesi ve işlevi, solunum yolu enfeksiyonları, ağırlaştırılmış astım, iskemik kalp hastalığı ve felç, kötü hava kalitesinin en bilinen etkileridir.

Ayrıca, her yıl daha fazla kanıt, hava kirliliğinin düşük seviyelerde bile insan sağlığını etkilediğini göstermektedir.

Yeni kılavuzlar, partikül madde (PM), ozon (O₃), nitrojen dioksit (NO₂), kükürt dioksit (SO₂) ve karbon monoksit (CO) olmak üzere 6 yaygın hava kirleticisi için eşik seviyeleri önermektedir. Ayrıca kılavuzlar, farklı partikül madde türlerinin (örneğin, siyah karbon/elemental karbon, ultra ince partiküller, kum ve toz fırtınalarından kaynaklanan partiküller) önemini de vurgulamaktadır. Ancak, bu belirli parçacıklar için AQG’leri ayarlamak için kullanılabilecek net gerçekler yoktur.

Yeni partikül madde (PM2.5 ve PM10) limitleri önemli ölçüde azaltıldı. Örneğin, yıllık PM2.5 konsantrasyon limiti %100 oranında daraltıldı (2005’te 10 ug/m3 ve 2021’de sadece 5 ug/m3). Aynı zamanda, 24 saatlik ortalama PM2.5 eşik değeri de 2005’te 25 ug/m3’ten 2021’de 15 ug/m3’e düşürüldü. Ayrıca DSÖ, nitrojen dioksit kirliliğinin önemini vurguladı. Bu durumda, yıllık eşik sınırı 40 ug/m3’ten 10 ug/m3‘e düşürülmüştür.

0 0 votes
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Back To Top
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x