skip to Main Content
Koah hastalığı tedavisi ve hava temizleme cihazları

Doğru hava temizleyiciyi seçmek, KOAH semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir!

Koah nedir? Koah belirtileri nelerdir?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akciğerlerde tıkanmış hava akışına neden olan kronik inflamatuar bir akciğer hastalığıdır. Semptomlar nefes alma zorluğu, öksürük, mukus (balgam) üretimi ve hırıltıyı içerir. Bu, çoğu zaman sigara dumanından kaynaklanan tahriş edici gazlara veya partiküllü maddelere uzun süre maruz kalmadan kaynaklanır. KOAH’lı kişiler kalp hastalığı, akciğer kanseri ve çeşitli başka durumlar geliştirme riski altındadırlar.

Amfizem ve kronik bronşit, KOAH’a iştirak edebilen en yaygın iki durumdur. Kronik bronşit, akciğerlerin hava keselerine (alveollerine) ve buradan hava taşıyan bronşiyal tüp duvarlarının iltihaplanmasıdır. Günlük öksürük ve mukus (balgam) üretimi ile karakterizedir.

Amfizem, sigara dumanı ve diğer tahriş edici gazlar ve partikül madde hasarına maruz kalmanın sonucu olarak akciğerlerin en küçük hava geçitlerinin (bronşiyoller) sonundaki alveollerin tahrip edildiği bir durumdur.

KOAH tedavi edilebilir. Doğru yönetim ile, KOAH’lı kişilerin çoğu, iyi bir semptom kontrolü ve yaşam kalitesinin yanı sıra diğer ilişkili koşulların riskini azaltabilir.

ABD Çevre Koruma Ajansı, hava kirliliği parçacıklarına maruz kalmanın KOAH’ı ağırlaştırabileceğini ve KOAH ile ilişkili hastaneye yatış ve erken ölümlerden sorumlu olabileceğini belirtmektedir [1]. Son zamanlardaki araştırmalar, hava kirliliğinin KOAH’ın başlangıcında da rol oynayabileceğini düşündürmektedir [2]. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri şimdi evde hava kirleticilerine maruz kalmayı azaltmayı ve KOAH’ın erken gelişmesini önlemek için çalışmayı önermektedir [3].

Koah hastalığı, hava temizleme cihazları ve hava kirliliği

Winix hava temizleme cihazları, KOAH hastalığına yakalanma riskinizi azaltmaya katkıda bulunabilir. Koah hastası iseniz, koah tedavisinde yaşam konforunuzu arttırabilir.

Kaynaklar:
[1] http://www.epa.gov/aging/resources/factsheets/ahbe/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699820/
[3] http://www.cdc.gov/copd/
Back To Top