skip to Main Content
Çocuklarda artan astım oranları ve azot dioksit salınımı arasındaki ilişki.

Çocuklarda Artan Astım Oranları ve Azot Dioksit İlişkisi

Trafik yüzünden oluşan hava kirliliği ve azot dioksit, çocuklarda astım hastalığını tetikliyor. Bu durumu önlemek için attığımız her adım çok önemli.

Astım, bir çocuğun hayatını fiziksel, duygusal ve akademik yönlerden alt üst eder. Maalesef bugün Türkiye’de 2,5 ile 3 milyon arası çocuğundan astım hastası olduğu biliniyor. Astım çocuklarda kötüye giden okul performansının ve devamsızlığın önde gelen sebeplerden biri. Çevresel hava kirliliğine maruz kalmak yalnızca astım semptomlarını ağırlaştırmıyor, çocuklarda astım oluşumunu da tetikliyor.
Trafiğe bağlı olarak havadaki azot dioksit miktarı oldukça yükseldi. Yakın zamanda yapılan bir çalışma her yıl azot dioksite maruz kalan 2 milyondan fazla çocuğun astım hastalığına yakalandığını keşfetti. Mesela ulaşım araçları bu kirliliğin ana sebeplerinden biri. Yük kamyonları ve otobüsler, ABD yollarındaki araçların %10’undan daha azını oluşturuyor. Bununla birlikte, ulaşım sektörünün azot dioksit salınımlarının yarısından sorumlular. Bu alanlardaki çocuklarda arasında her 5 astım vakasından 1’i azot dioksit kaynaklıdır. Belirli mahallelerde ise bu risk iki kat daha yüksek olmaktadır.

Azot Dioksit ve Astım

Tekrarlanan veya uzun süreli şekilde bu maddeye maruz kalmanın astım gelişimine yol açtığı bilinmektedir.

  • Enflamatuar sitokinlerin salgılanması,
  • değişen hücresel yapı,
  • oksidatif stres,
  • alerjik duyarlılık,
  • artan mukus oluşumu,
  • solunum yollarında şekil değişikliği
  • toza ve kire aşırı duyarlılık

astım gelişiminde görülen biyolojik değişimlerden bazılarıdır. Bronşların azot dioksite maruz kalması, astım hastalarının üst solunum yollarında iltihap artışına sebep olmuştur.

Artan sayıda kanıt, azot dioksitin çocukluk çağında gelişen astım vakaları üzerindeki etkisini açıklamaktadır.
  • Chicago, Bronx, Houston, San Francisco ve Porto Riko’daki Latin ve Afrikalı Amerikalı çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, yaşamın ilk yılında daha yüksek oranda azot dioksite maruz kalmak, astım teşhisi konma ihtimalinin daha yüksek olmasıyla ilişkilendirildi.
  • Bilim adamlarının Quebec’te 1,2 milyon çocuk arasında yaptığı araştırmada, bulundukları bölgede çocukluk çağında daha yüksek azot dioksit seviyelerine maruz kalan insanların astım geliştirme riskinin yüksek olduğu ortaya çıktı.
  • Güney Kaliforniya’da (astım öyküsü olmayan) 4.140 ilkokul çocuğu üzerinde yapılan yakın tarihli bir çalışma, özellikle güçlü kanıtlar sunmaktadır. Bilim adamları, hava kirliliğinin azaldığı bir dönemde azot dioksitteki düşüşün astım vakalarını düşürdüğünü buldu.

Bunlar Kuzey Amerika’da yapılan çalışmalardan sadece birkaçı. Dünyanın dört bir yanından 41 çalışmanın sistematik incelemesinin yapıldığı çarpıcı bir araştırma daha var. Bu araştırma farklı hava kirleticilerin çocuklarda astım gelişimine olan etkisini inceledi. Bunlardan 20’si doğrudan azot dioksitin etkisini değerlendirdi. Azot dioksite fazladan maruz kalmanın çocukluk çağı astımının gelişmesinde %5’lik bir artışa yol açtığını buldu.

Çocuklarımızın sağlığını korumak için bir şansımız var

Neyse ki kapasitesinin üstünde azot dioksit kirliliği ve kaynakları bulunduran alanları belirleyerek çocuklarımızı koruma fırsatımız var.

İlk olarak, azot dioksit salınımındaki kör noktaları bitirmemiz gerekiyor. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik esaslı yatırımlarla yakıtların gerçek maliyetini netleştirmeliyiz. Bu anlamda yeni uydu verileri ve topluluk araştırmaları kirliliğin sıcak noktalarının belirlenmesine yardımcı olacaktır. Yine gözlem, analiz ve uygulama için sağlam bir finans planı, koruyucu önlemler arasındadır. Örneğin, ABD Çevre Koruma Ajansı, önemli bir adım atarak kirlilikten aşırı yüklenen yerlerde artan hava kalitesinin takip edilmesi için 20 milyon dolarlık hibe fonu sağladı.

Son olarak, dizel araçlardan kaynaklanan zararlı kirliliğin ortadan kaldırılması çok önemlidir. Elektrikli taşıtlara geçiş uygulanabilir bir çözümdür. Çevre Koruma Ajansı, 2027 yılına kadar elektrikli yük kamyonları ve otobüslerin geleneksel muadillerine göre daha ucuz bir alternatif sunacağını öngörüyor. ÇKA, kısa süre önce orta ve ağır hizmet yük kamyonları ve otobüsleri için daha sıkı kirlilik standartları önerdi. Yine de sıfır emisyonlu çözümlerden yararlanma konusunda hala gidecek çok yolumuz var. Maalesef var olan durum çocuklarımız için endişe verici.

Hava kalitesi takibi için siz de Humai hava kalitesi ölçüm cihazlarından yardım alabilirsiniz. Humai sayesinde iş yerinizde, fabrikanızda, evinizde veya yaşadığın şehrin herhangi bir köşesinde hava kalitesinden haberdar olabilirsiniz. Ayrıca astım hastalığının etkilerini azaltmak için Winix hava temizleme cihazlarımız her zaman sizinle.

Detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Back To Top
0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x