skip to Main Content
Hava kalitesi ve hava kirliliği

Avrupa’da hava kirliliği ‘en büyük çevresel sağlık riski’

The Guardian gazetesinin 11 Eylül 2018 tarihli haberi şu şekilde:

AB’nin denetmenleri, hava kirliliğinin artık Avrupa’daki halk sağlığı için “en büyük çevresel risk” olduğunu, ancak hükümetlerin krizle yeterince başa çıkmakta başarısız olduğunu ortaya koydu.

Avrupa’nın hava kirliliği sınırları WHO yönergelerine göre “çok daha zayıf” – ve yeni AB raporuna göre çoğu AB ülkesi bunlara uymuyor.

Zehirli hava, her yıl zamanından önce tahminen 400.000 Avrupalıyı öldürüyor – bunların 40 bin kadarı Britanya’da. Ancak İngiltere hükümeti 2010 yılından bu yana AB hava kalitesi sınırlarını ihlal ediyor ve şu anda Avrupa mahkemesinde milyonlarca sterlin para cezasına çarpıyor.

Avrupa Parlamentosu’nda İşçi Partisi genel başkan yardımcısı Seb Dance MEP, Muhafazakarların hava kalitesi krizine verdiği tepkiyi “bir rezalet” olarak niteledi.

“Neden herkes, AB düzeyinde belirlenen temel kirlilik hedeflerini bile karşılayamadıklarında, Tories’in“ Yeşil Brexit’in ”öncülüğünü yapma iddiasında bulunmalı?” diye sordu. “Risk altındakileri korumak için zaman tükeniyor ve bu hükümet tekrar yapmaya istekli olmadığını tekrar tekrar göstermeye başladı.”

İngiltere, geçtiğimiz günlerde nitrojen dioksit emisyonları üzerindeki sınırı etkin bir şekilde yükseltmek için bir “envanter ayarlaması” boşluğunu kullanmakla Avrupa Çevre Bürosu tarafından suçlanan 11 ülkeden biriydi.

Dance, “Hükümet İngiliz halkı için tehlike oluşturuyor” dedi. Denetimlerinde, AB mahkemesi, Avrupa’nın partikül (PM2.5 ve PM10) emisyonlarının en az iki katı ve kükürt dioksit için altı kat daha katı olan WHO standartlarına uygun olarak getirilecek olan hava kalitesi yasalarını gerektirmektedir (SO2).

Denetimin baş gazetecisi Janusz Wojciechowski, Guardian’a, zehirli havanın sessiz ölümünün ölçeğinin “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

“Avrupa’da hava kirliliği nedeniyle halk sağlığı krizimiz var” dedi. “AB genelinde her gün 1000’den fazla erken ölüm” ve AB’deki günlük ölümlerin% 1’inden fazlası. Bu, araba kazası sayısından 10 kat daha fazla [ölüm].

“Hava kirliliği AB tarafından bir öncelik olarak ele alınmalıdır” diye ekledi. “Bir sonraki mali dönemde bunun olacağını umuyoruz.” Wojciechowski, bloğun şu anda, yüksek oranda kirletici biyokütle üzerinde 3.4 milyar avro kaynak harcadığını, bunun da hava kirliliği ile savaşmak için kullandığı 1,8 milyar avroluk rezervin neredeyse iki katı olduğunu belirtti.

Denetçilerin kağıdında, Avrupa’nın finansman önceliklerinin yeniden gözden geçirilmesi ve Avrupa mahkemesine ilişkin yasa ihlallerine atıfta bulunmadan önce mevcut altı ila sekiz yıllık bir gecikmenin hızlandırılması önerilmektedir.

Denetçiler ayrıca kirlilik izleme istasyonları için yaygın olarak farklı standartlar gözlemlediler.

Çek Cumhuriyeti’ndeki Ostrava’da, 2015 yılında günlük partikül sayısının 100 katını aşmasına rağmen onaylanmış veriler rapor edilmedi. Brüksel’deki Avrupa komisyon ofislerine yakın olan bir kişi, çok yüksek nitrojen dioksit okumaları bildirdikten sonra “işlerden dolayı” kapatıldı 2008 yılında yeniden açılmadı.

Wojciechowski, Avrupa komisyonu tarafından kullanılan izleme verilerinin “her zaman güvenilir olmadığına” dair bir risk vardı.

Hava kirliliğinin olumsuz etkilerinden minimum etkilenmek için Winix hava temizleme cihazlarımızı inceleyebilirsiniz.

Back To Top