skip to Main Content

Alerji Mevsimi Bahar, Geliyor!

Alerji Mevsimi Bahar, Geliyor!

Ilık havanın, açık hava etkinliklerinin, çiçeklerin açılmasının ve genel olarak hayatın geri dönüşünü işaret ettiği için baharı severiz. Bununla birlikte, bitkilerin ve ağaçların olduğu her yerde polen bollaşır ve sonuç olarak alerjiye bağlı sağlık sorunlarının alevlenmesi de artar. Bazı polen türlerine karşı bazı insanların alerjisi vardır ve bunların üstesinden ilaçsız gelinebilirken, çoğu insan daha fazla zorluk çekiyor ve polenleri yakın çevrelerinden uzaklaştırmak için daha iyi yollar aramaları gerekiyor.

Ne yazık ki, yeryüzünde poleni ölçebilen ve sınıflandırabilen yalnızca birkaç özel Hava Kalitesi monitörü bulunuyor. Bu monitörler uydular aracılığıyla polenlerin ilerlemesini takip edebiliyor. Ancak bu tür bilgileri nerede bulacağınızı biliyor musunuz? Muhtemelen hayır.

Unutmayın, ilk adım her zaman kirleticileri / alerjenleri (bu durumda polen) iç mekanlarda azaltmadan önce ölçmektir. Nedeni basit, doğru bilgiye sahip olduğumuzda daha iyi kararlar alabiliriz. Örneğin, bugün dışarıda egzersiz yapmalı mıyım yoksa bazı işler için dışarı çıkmalı mıyım yoksa evimi havalandırmak için doğru an mı?

Hava kalitesini ölçmek karmaşık gelebilir, ancak yapmanız gereken tek şey birkaç uygulama yüklemek ve size önerdikleri yönergeleri takip etmektir.

Bir örnek DailyBreath’dir. Ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Uygulama, birden fazla resmi kaynaktan veri alır, aynı zamanda polen izlemenin mümkün olmadığı alanlar da dahil olmak üzere olası sorunlar hakkında geri bildirimde bulunabilecek kullanıcı topluluğuna da kulak vermektedir.

Alternatif uygulamalar Breezometer, Allergy Plus ve ileri düzey kullanıcılar için Copernicus maps’dir.

Sürekli hapşırma veya nefes almakta güçlük çekme alerjisi olan kişilerin yaşadığı sorunlardan bazılarıdır. Bu nedenle yıllardır insanlar dışarıdayken (covid19’dan çok önce) N95 maskesi takıyor ve polenleri solumamak için evlerinde kalıyorlar.

İç mekanlarda bile doğru filtreleme sistemine sahip değilsek (portatif hava temizleyiciler veya iyi filtreli HVCA sistemleri) polenin etkilerini çaresizce yaşarız. Neyse ki teknoloji, polenleri ve PM2.5 gibi diğer kirleticileri yakalamamızı sağlıyor. Bazı harika örnekler; Winix Zero Pro ve Winix Zero.

Polen parçacıkları boyut olarak, kötü şöhretli toksik PM2.5’ten daha büyüktür. Bazı polen türlerinin PM10 ve PM2.5’a kıyasla boyutunu gösteren görselleri bu blog yazısında bulabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Back To Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x