skip to Main Content

Akıllı Isıtıcılarla Elektrik Tasarrufuna Yönelik 6 İpucu

Akıllı ısıtıcılarla elektrik tasarrufuna yönelik 6 ipucu

Isıtma, birçok evde elektrik tüketiminin ana kaynaklarından biridir ancak sıcaklıklar düştüğünde evlerimizi ısıtmaktan kaçınamayız. Bloğumuzda Mill WiFi ısıtıcılarıyla elektrikten nasıl tasarruf edebileceğinize dair bazı ipuçlarını paylaşıyoruz.

Elektrik fiyatlarının giderek artmasıyla birlikte birçok insanın elektriği kullanmak konusunda isteksiz olduğunu biliyoruz. Neyse ki ısıtmayla ilgili enerji tüketimini azaltmak için atabileceğiniz birkaç adım var. İşte en iyi elektrik tasarrufu ipuçlarımız:

1. Uzakta olduğunuzda ısıtıcıları kapatın veya sıcaklığı düşürün.

Tipik bir senaryo: Soğuk bir sabah uyanırsınız, titreyerek ve donarak evin içinde koşturup ısıtıcıları çalıştırmak için tüm düğmelere basarsınız. İşe, okula vs. giderken sıcaklık yavaş ama emin adımlarla geliyor. Sonra güzel ve sıcak bir eve gelmeden önce sekiz saatliğine gitmiş olacaksınız. Bu kulağa hoş gelmiyor mu? Elektrik fiyatları yeni boyutlara ulaşmaya devam ettiğinde, bu, elektriği israf etmenin kolay bir yoludur ve haneniz için çok yüksek elektrik faturalarına sebep olur.

Akıllı ısıtıcının yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Mill uygulamasında haftalık programı etkinleştirerek konforlu, ısıtılmış bir ev için tüm odalarda istediğiniz sıcaklığı önceden ayarlayabilirsiniz. Daha da basiti, girdiğimiz ön ayarları kullanabilirsiniz. Böylece tüm sıcaklıklar ve zamanlar ayarlanmış olur.

Mill ısıtıcıları, odayı ısıtmanın ne kadar sürdüğünü anlamak ve otomatik olarak doğru zamanda çalışmaya başlamak için makine kendi öğrenimini kullanır. Aile evden ayrıldığında, uzakta modu zaten etkinleştirilir ve siz uzaktayken ısıtıcılar otomatik olarak hafif ılık bir sıcaklığa düşer veya tamamen kapanır. Eve geldiğinizde, örneğin saat 16.00’da, ısıtıcılar tam olarak istediğiniz sıcaklığa kadar ısınmış oluyor. Bu, kimse yokken gereksiz ısınmayı önlemek için yapılmıştır. Mill uygulamasını indirmeniz ve ısıtıcıları bir düğmeye basarak bağlamanız yeterli.

Zaman ve sıcaklıkta kendi ayarlarınızı yapmak isterseniz bunu Mill uygulamasında hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

2. Uyurken sıcaklığı düşürün

Yatak odasındaki temiz hava ve konforlu sıcaklıklar, iyi ve kaliteli uykuyla ilişkilidir. Uzmanlara göre yatak odasında sıcaklığı 14 dereceye kadar başarıyla düşürebilirsiniz. Soğuk geliyorsa önerilen sıcaklık 14-18 derece arasındadır. Bu aynı zamanda çocuk odaları için de geçerlidir.

Öğleden sonra ve akşam, ısıtıcılar yaklaşık 21 dereceye kadar ısınmışsa, böylece çocuklar örneğin; uyumadan önce oyun oynarken, ödev yaparken ve kitap okurken rahat olmak istiyorsanız Mill uygulamasından uyku modunu kolayca ayarlayabilirsiniz. Etkinleştirildikten sonra ısıtıcılar otomatik olarak daha düşük bir uyku sıcaklığına ayarlanacak ve bu da gereksiz elektrik tüketiminden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

3. Kullanım saatlerinize dikkat edin

Elektrik fiyatları saatten saate değişiklik göstermektedir ve zirveler elektrik fiyatlarının ekstra yüksek olduğu saatlerdir. Normalde sabah ve öğleden sonra/akşam erken saatlerinde olur, çünkü bu saatlerde nüfusun büyük bir kısmı çok fazla elektrik kullanır. Yoğun saatlerde elektrik tüketimini azaltarak tasarruf edebilirsiniz. Bunun konfordan ödün vermemesini sağlamak için, ısıtıcıları zirve saatlerine gelmeden önce istenen sıcaklığın birkaç derece üzerine ayarlamak ve ardından ısıtıcıların sıcaklığını önemli ölçüde düşürmek veya zirve saatlerinde tamamen kapatmak bir ipucudur. O zaman odada, donmanızı önleyecek kadar uzun süre dayanacak iyi bir sıcaklık olur.

4. Hassas sıcaklık kontrolü için PID kontrolü

Sıradan ısıtıcıların odada istenilen sıcaklığı korumak için sürekli açılıp kapandığını biliyor muydunuz? Bu, eğer sıcaklık 21 dereceye ayarlanırsa, bu kaydedildiğinde termostatın ısıtıcıları kapatacağı, daha sonra tekrar açılmadan önce sıcaklık düşene kadar bekleyeceği ve doğru sıcaklığa geri dönmek için tamamen ısınacağı anlamına gelir.

Bu, sıcaklıklarda büyük dalgalanmalara ve çoğu zaman gereksiz güç tüketimine yol açar. PID kontrolünün devreye girdiği yer burasıdır.

Generation 3 Mill WiFi panel ısıtıcıları PID kontrolü ile donatılmıştır. PID teknolojisi, watt kontrolünü ‘kısıtlamak’ için akıllı bir algoritmadan yararlanır; açma-kapama, açma-kapama yoktur, yalnızca sabit sıcaklıkta hafif bir çalışma vardır. Bu, güç tüketimini azaltır ve sıcaklık dalgalanmalarını geçmişte bırakır. PID teknolojisi tüketicilerin ev konforu ve enerji tasarrufu açısından önemli bir özelliktir.

Watt değeri, ısıtıcının belirli bir güç aralığında çalışmasını sağlar. Bu, konforlu bir sıcaklığı korurken enerji kullanımını optimize eder.

5. Pencere fonksiyonunu aç

Bu, enerji tasarrufu için gerekli bir fonksiyondur. Örneğin, yatmadan önce yatak odasının penceresini havalandırmak için açarsanız, odadaki sıcaklık muhtemelen büyük ölçüde düşecektir. Akıllı ısıtıcı ani sıcaklık düşüşünü okur ve enerji kaybı yaşanmaması için kendini kapatır. Bu fonksiyona sahip olmayan eski ısıtıcılar tam tersini yaparak enerji israfına neden olur ve aşırı elektrik sarfiyatına sebep olur.

6. Tatil modu

Tatile çıktığınızda elektriği boşa harcamanıza gerek yok. Mill uygulamasında tatil modunu etkinleştirin, ayrılacağınız ve döneceğiniz zaman için tarihi girin, gerisini ısıtıcı halleder. Tatiliniz boyunca her odada sıcaklıklar istenilen seviyede tutulur. Siz eve varmadan hemen önce Mill kendini ayarlar, böylece güzel ve sıcak bir eve dönebilirsiniz.

Back To Top